h

גולף אלבו

גולף אלבו
גולף אלבו

גולף אלבו (Golf Elbow) היא תופעה אורטופדית היוצרת כאבים במרפק ו/או מגבלה בטווח התנועה של המרפק, עקב דלקת בחלק הפנימי של המרפק. 

למרפאות אלטרנטיבה טיפול יחודי משולב עם אחוזי הצלחה גבוהים לפתרון הבעיה, אשר במרבית המקרים מונע ניתוחים מתוכננים ומחזיר את יכולת התנועה של המרפק.

יתרונות הטיפול במרפאות אלטרנטיבה:

 • 36 שנות נסיון בטיפול בכאבי ידיים וכאבים במרפק. טיפול יחודי המשלב גלי הלם, דיקור נוירולוגי, פיזיותרפיה מיוחדת ורפואת תדרים. אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד.
 • החזרים כספיים משמעותיים לבעלי ביטוחי בריאות דוחי ניתוח וביטוחי בריאות של רפואה משלימה.

  ** המרפאה משמשת כמרפאת הסדר לפיזיותרפיה של כללית מושלם.

  תסמונת גולף אלבו או Golf Elbow יכולה לקרות ללא שום סיבה נראית לעין, אך עם זאת יש מספר דברים ידועים אשר עשויים להוביל לגירוי התופעה: סיבה אחת הינה שימוש רב ומאומץ ביד ובאמה אשר מפעילות את הגוף בצורה אשר חדשה לו. למשל שיוף או הברגה יכולות להיות פעולות שיובילו לתופעה שכזו.
  לרוב ניתן להרגיש בכאב כבר לאחר זמן קצר של אותה פעילות, אך כיוון שלאדם הממוצע לא ברור על מה מדובר, הוא ימשיך באותה פעולה ועל כן רק יחריף את התופעה.
  מעגל זה של כאב והמשך עיסוק באותה הפעולה כמובן שרק מניעים להחרפה ומובילים לא פעם לקרעים בסיבי הגיד ועל כן תהליך הריפוי הופך לבעיתי.

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

מה זה גולף אלבו? האם רק שחקני גולף סובלים מהבעיה?

המונח GOLF ELBOW עשוי להטעות רבים אשר חושבים שמדובר בתופעה הנובעת אך ורק ממשחק גולף. אך האמת היא שתופעה זו נובעת מדלקת בגידים הממוקמים בצד הפנימי של המרפק (בניגוד לדלקת המערבת את הגידים הממוקמים בצד החיצוני של המרקפ הקרויה בשם Tenis Elbow או טניס אלבו) המצב הזה יוצר כאבים בצד הפנימי (המדיאלי) של המרפק. הכאב עשוי להתפשט ולהקרין לאורך האמה ועד לשורש כף היד.

תופעה זו קיבלה את שמה הציורי לאחר שמספר רב של שחקני גולף שיחקו לא נכון ופיתחו את התסמונת הנ”ל. עם זאת, התופעה אינה מוגבלת כמובן לשחקני גולף, ויכולה להתרחש במצבים רבים, עקב הטלת עומס יוצא דופן על הגידים המתחברים במרפק הפנימית אל העצם המכונה אפיקונדייל. המצב יוצר דלקת ולכן הבעייה מכונה גם בשם medial epicondylitis. פירוש המילה medial = פנימי. epicondylitis – דלקת הקשורה לעצם האפיקונדייל.

בציור הבא תרשים אנטומי של המרפק הפנימי. החץ השחור מצביע על עצם האפיקונדייל, שאליה מתחברים הגידים אשר מעורבים בדלקת:

כאבים במרפק
כאבים במרפק
שיטות טיפול

מהם הסימנים של גולף אלבו?

 • כאב במיוחד בפעולות המאמצות את הגידים, כגון הרמת משאות, הישענות על המרפקים, כיפוף וישור של המרפק, תנועות “סחיטה” של המרפק
 • קושי לעשות אגרוף
 • תחושת קשיון במרפק בעת נסיון לכופף או ליישר 
 • קושי בלחיצת ידיים – לחיצת יד פשואה עשויה לעורר כאב
 • תחושת נימול, זרם או “חשמל” המקרינה לשלושת האצבעות האחרונות של כף היד בעת מאמץ ובמקרים מורכבים גם בעת מנוחה
 • תחושת חום או שריפה במרפק 
 • במצבים מתקדמים הדלקת תשפיע גם על המרפק החיצוני והכאב ידמה מצבים של טניס אלבו

גולף אלבו - אבחנה מבדלת מבעיות אחרות במרפק

כאבים במרפק הפנימי עשויים להתרחש עקב בעיות נוספות ולא בהכרח על רקע גולף אלבו.

כאבים במרפק הפנימי על רקע כליאת העצב האולנרי – במצב כזה הכאב יקרין בדרך כלל גם לאצבע הזרת (אצבע מספר 5) וילווה בכאבים ואולי תחשוות רדימות / נימלול בזרת כף היד

כאבים במרפק על רקע אוסטיאואתריטיס ודלקות פרקים – במצב כזה הכאבים במרפק מתרחשים עקב שחיקת סחוס במפרקים, בכללם המרפק או בעקבות מחלת פרקים מערכתית כגון דלקת פרקים שגרונית (RA או rheumatoid arthritis). במצב כזה בדרך כלל יהיו מעורבים מפרקים נוספים בגוף ובדיקות הדם יראו על מדדים דלקתיים, ביניהם CRP גבוה ושקיעת הדם תתגלה כגבוהה.

טיפול בגולף אלבו

ראשית יש לברר את מקור הפעולה אשר מובילה לתופעה. בשלב זה שכבר ידוע שפעילות גופנית היא הגורם המאיץ, יש לעצור ולברור את הפעולות השונות, עד שמוצאים את הפעולה הבעייתית. מרגע שמוצאים אותה יש לשקול להפסיקה, או להמשיך בה אך תוך כדי שימוש יותר נכון מושכל בתנועות הגוף – לעיתים אחיזה שונה עשויה ליצור את ההבדל המיוחל.
כך למשל אם הפעולה הינה הרמה של חפצים כבדים, יש לוודא שעושים זאת כאשר כף היד אינה מופנית כלפי מטה. פעמים רבות גולף אלבו עלול להתרחש בעקבות הישענת על המרפקים או החזקת סמארטפונים עם כף היד תוך כדי הפעלת לחץ רב על מפרק המרפק.

טניס אלבו
טניס אלבו
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ