h

גלי הלם

גלי הלם מכשיר האורטוספק
גלי הלם מכשיר האורטוספק

טיפול בגלי הלם באלפי מטופלים ובעזרת המכשור החדיש והגדול שנמצא גם בבתי חולים.

טיפול בגלי הלם נדרש לטיפול בבעיה אורתופדית כזו או אחרת אם זאת תהיה דלקת בבורסת הירך, הסתיידויות של גיד אכילס או פריצת דיסק בגב התחתון, ישנם מספר שיקולים הנכנסים לתמונה. בשנות ה-90 הוכנסו גלי הלם לטיפולים אורטופדיים ולטיפולי עור. 

טיפול בגלי הלם עם 40 שנה של ניסיון במרפאת הכאב אלטרנטיבה עם אחוזי ההצלחה גבוהים ביותר, בשל הניסיון הרב והשילוב של טכנולוגיה יחד עם פיזיותרפיה יחודית לטיפול בכאבים אורטופדיים. 

כמו כאבי דורבן, דלקת בכתף, כתף קפואה, דלקות בגידים, מרפק, כאבי גב וברכיים. ניתן לקבל החזרים למבוטחי בריאות לטיפול גלי הלם שמחליף ניתוח.

כיצד מתבצע טיפול בגלי הלם?

טיפול בגלי הלם מתבצע ע”י המכשיר המתקדם אורטוספק (תוצרת מדיספק, ישראל). המכשיר אושר לשימוש על ידי רשויות השוק האירופאי המשותף, ה – FDA ומשרד הבריאות בתחומי האורטופדיה. בדרך כלל הטיפול באורטוספק אינו גורם לכאב. טיפול בגלי הלם מהווה תחליף ושיפור לחלק מהטיפולים הפיזיוטרפיים הידניים בגלל הכיוווניות (מכוון במדויק למקום הבעיה) והחזרתיות (חזרה על הפעולה מספר רב של פעמים תוך כדי טיפול אחד) שבו. הטכנולוגיה בטוחה לשימוש, כאשר כמות תופעות הלוואי היא מינורית אם בכלל. המטפל מכוון את ידית הטיפול (שבקצוותיה נוצרים גלי הלם) לאיזור שזקוק לטיפול.

זמן הטיפול במכשיר הרדיאל באיזור אחד, למשל מרפק או כף רגל, הוא 18-20 דקות. כאשר מספר הפעימות הניתן הוא 2800 – 3000. במכשיר הרדיאלספק, שעובד במהירות גדולה יותר, ניתנות 1000 – 1500 פעימות. הצלחה מושגת בד”כ לאחר 7-15 טיפולים. ייתכן שבעיה כרונית תצריך מספר גדול יותר של טיפולים. טיפול בגלי הלם מוצלח מצריך כיווניות ואבחון מדוייק של הבעיה.

מכתב תודה של עדה קפל, שניסתה גלי הלם מספר פעמים ובעייתה נפתרה לבסוף דווקא במרפאה שלנו. תוכלו גם לקרוא אודות סיפורי הצלחה ממטופלים לחצו כאן.

כיצד משפיעים גלי הלם? 

על פי מחקרים מדעיים, לגלי הלם השפעה במספר מישורים: גלי הלם הם גלים אקוסטיים: גלי קול נשלחים לאיזור הטיפול, גורמים להרעדתו ומפוררים הסתיידויות – כפי שקורה בבעיות כאבי כתפיים או דורבן. ההסתיידות מתמוססת ונספגת בגוף.
טיפול בגלי הלם עוזר בפירוק הידבקויות: פירוק מעטפת המפרק (כפי שקורה בבעיות מפרק הכתף).
גלי הלם מרחיבים כלי דם ומעודדים יצירת כלי דם חדשים. פעילות זו חשובה ביותר להזרמת חמצן לרקמה הדלקתית. שיפור זרימת הדם מעודד תהליך התחדשות של תאים, דבר שמזרז מאוד את ריפוי המצב הדלקתי.

מה הם גלי הלם?

גלי הלם בעלי כושר חדירות גבוה (עד כ 35 מ”מ מתחת לעור באיזור המטופל), נשלחים לאיזורים שנפגעו מהסתיידות גידים ו/או איזורים עם דלקות בגידים. טכנולוגית גלי ההלם התפתחה מתוך טכנולוגית גלי ההדף (Shockwave) שנוצרה בשנות השמונים, המשמשת לריסוק אבני כליה.לחברי קופ”ח לאומית ניתן תעריף מיוחד. חשוב מאוד – אנו מבצעים אבחון יסודי של שורש הבעיה לצורך התאמת הטיפול הנכון ביותר (כאבים רבים עשויים להיות מוקרנים ממקום אחר).

 טיפול בגלי הלם – כל המידע

הטיפול בגלי הלם אינו פולשני, לא כרוך בביצוע חתכים או מניפולציות משמעותיות ולא כרוך בהזרקת חומרי הרדמה או שימוש בתרופות מסוג כלשהו. לאור כל זאת, אין זה פלא שלמרות שגלי ההלם נמצאים בשימוש כבר שלושה עשורים במסגרת טיפולים אורתופדיים, הרי שלא ידוע על סיבוכים ארוכי או קצרי טווח הקשורים לטיפול.

כתבת וידאו ערוץ 7 בה מסביר מומחה מרפאות אלטרנטיבה על גלי הלם, מכשיר מתקדם לגלי הלם הנקרא אורטוספק ועל השימושים הקליניים לבעיות אורטופדיה ומפרקים המטופלות באמצעות גלי הלם.  המומחה מדגים שימוש במכשיר מתקדם של גלי הלם לבעית דורבן ברגל. בסרטון ישנה התייחסות להחזרים כספיים הניתנים על ידי חברות הביטוח לטיפולים בגלי הלם.

טיפול בגלי הלם מוכר כטיפול מחליף ניתוח

חברות הביטוח הכירו בטיפולים כטיפול מחליף ניתוח, זאת לאחר שטיפולים אלו הצליחו להוריד באופן משמעותי את שיעור המנותחים בבעיות כאב ואורטופדיה. מבוטחי בריאות שרכשו ביטוח לטיפול מחליף / דוחה ניתוח זכאים להחזרים כספיים (עד התקרה שנקבעה ובכפוף להסכם הפוליסה עם חברת הביטוח) עבור טיפולים במכשיר.

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

לטיפול בגלי הלם יש יתרונות משמעותיים

 • אבחון יסודי והתאמת סוג הטיפול לאזור הבעיה 

האבחון נעשה ע”י משה פרימן ד”ר N.D לרפואה טבעית, תרפיסט רב תחומי, מומחה לפגיעות ספורט ושיקום אורטופדי. למעלה מ 40 שנות ניסיון בהם טיפל בקבוצת הכדורגל של הפועל ת”א בשנים 82-86 ובקבוצת הכדורסל של הפועל חולון 20 שנה ושל רצי מרתון ואתלטים רבים.

 • שילוב של טיפולים נוספים במקביל כמו:

פיזיותרפיה, פולסים אלקטרומגנטיים, דיקור יפני נוירולוגי מיוחד. הטיפולים המשולבים מעלים את אחוזי ההצלחה יחד עם הניסיון הטיפולי הרב המתלווה להצלחה רבה עם אלפי מטופלים.

 • החזרים כספיים על הטיפולים במרפאה

ניתן לקבל החזרים כספיים דרך חברות הביטוח. כמו כן ניתנים תעריפים מוזלים לחברי הקופות.

 

בעיות מטופלות

כיצד מתבצע טיפול בגלי הלם?

טיפול בגלי הלם מתבצע ע”י המכשיר המתקדם אורטוספק (תוצרת מדיספק, ישראל). המכשיר אושר לשימוש על ידי רשויות השוק האירופאי המשותף, ה-FDA ומשרד הבריאות בתחומי האורטופדיה. בדרך כלל הטיפול באורטוספק אינו גורם לכאב. טיפול בגלי הלם מהווה תחליף ושיפור לחלק מהטיפולים הפיזיוטרפיים הידניים בגלל הכיוווניות (מכוון במדויק למקום הבעיה) והחזרתיות (חזרה על הפעולה מספר רב של פעמים תוך כדי טיפול אחד) שבו. הטכנולוגיה בטוחה לשימוש, כאשר כמות תופעות הלוואי היא מינורית אם בכלל. המטפל מכוון את ידית הטיפול (שבקצוותיה נוצרים גלי הלם) לאיזור שזקוק לטיפול.

זמן הטיפול במכשיר הרדיאל באיזור אחד, למשל מרפק או כף רגל, הוא 18-20 דקות. כאשר מספר הפעימות הניתן הוא 2800 – 3000. במכשיר הרדיאלספק, שעובד במהירות גדולה יותר, ניתנות 1000 – 1500 פעימות. הצלחה מושגת בד”כ לאחר 7-15 טיפולים. ייתכן שבעיה כרונית תצריך מספר גדול יותר של טיפולים. טיפול בגלי הלם מוצלח מצריך כיווניות ואבחון מדוייק של הבעיה.

מכתב תודה של עדה קפל, שניסתה גלי הלם מספר פעמים ובעייתה נפתרה לבסוף דווקא במרפאה שלנו. 

כיצד משפיעים גלי הלם?

על פי מחקרים מדעיים, לגלי הלם השפעה במספר מישורים:

 • גלי הלם הם גלים אקוסטיים: גלי קול נשלחים לאיזור הטיפול, גורמים להרעדתו ומפוררים הסתיידויות – כפי שקורה בבעיות כאבי כתפיים או דורבן. ההסתיידות מתמוססת ונספגת בגוף.
 • טיפול בגלי הלם עוזר בפירוק הידבקויות: פירוק מעטפת המפרק (כפי שקורה בבעיות מפרק הכתף).
 • גלי הלם מרחיבים כלי דם ומעודדים יצירת כלי דם חדשים. פעילות זו חשובה ביותר להזרמת חמצן לרקמה הדלקתית. שיפור זרימת הדם מעודד תהליך התחדשות של תאים, דבר שמזרז מאוד את ריפוי המצב הדלקתי.

טיפול בבעיות אורטופדיות באמצעות גלי הלם

טכנולוגיית גלי ההלם מקובלת שנים רבות כטיפול המפתח באבנים בדרכי השתן. טכנולוגיה זו של גלי הלם התפתחה מתוך טכנולוגית גלי ההדף (Shockwave), המשמשת לריסוק אבני כליה, טיפולים אורטופדיים ויישומים נוספים. מזה שנים מטפל מכשיר האורטוספק בהצלחה רבה במגוון בעיות אורטופדיות, עובדה שבוססה במחקרים מדעיים.

שאלות ותשובות על גלי הלם

 • האם יש תופעות לוואי לטיפול בגלי הלם? תופעות הלוואי הן נדירות. לעתים יש כאב מקומי או נפיחות מועטה באיזור שבו ניתן הטיפול. חשוב לציין כי הטיפול אינו פולשני.
 • האם יש צורך במרווחבין טיפול לטיפול כאשר מטפלים עם גלי הלם? תלוי באיזור המטופל. בד”כ, כאשר משתמשים במכשיר גלי הלם מסוג אורטוספק, צריך להיות מרווח של 12-14 יום בין טיפול לטיפול. בטיפול על ידי מכשיר הרדיאלספק, מספיק מרווח של 5-7 ימים בין טיפול לטיפול.
 • מה זמן אורך טיפול גלי הלם? בד”כ טיפול גלי הלם אורך 15-20 דקות תלוי במיקום הבעיה.
 • ממתי קיימת טכנולוגיית גלי הלם? גלי הלם לטיפול בבעיות אורטופדיות נמצאים בשימוש קליני מזה כ 10 שנים בארה”ב ובאירופה. טכנולוגיה זו התפתחה משיטת ה ESWT לשימוש בבעיות אבנים בכליה ויישומים אחרים.
 • מהי הכמות המומלצת לטיפולים בגלי הלם? מספר טיפולי גלי ההלם הנדרש לפתרון בעיה מסויימת הוא אינדיבידואלי ותלוי, כמו כל דבר ברפואה, במספר פרמטרים:
 1. מצבך הרפואי – לרבות נטילת תרופות.
 2. חוזק מערכת החיסון – מערכת החיסון משפיעה רבות על קצב החלמה וריפוי של דלקות.המערכת חיסון חלשה או מערכת של אנשים הסובלים ממחלות אוטואימוניות תצריך מספר טיפולים רב יותר של גלי הלם.
 3. גלי הלם משפיעים באופן דרמטי במיוחד כאשר מערכת השלד מאוזנת.האצל אנשים, הסובלים, למשל, מעקמת בעמוד השידרה או מהבדלים באורכי הרגליים יתכן זמן החלמה ממושך יותר.האנשים כבדי משקל יזדקקו בדרך כלל למספר רב יותר של טיפולי גלי הלם בבעיות ברכיים או דורבן, שכן המשקל העודף מכביד על מערכת השלד ומעמיס על מרכז הכובד של הגוף.
 4. לטיפול בדורבן מומלץ על 7-10 טיפולים בממוצע כמובן שמספר זה נשען על נסיון רב ומספר רב של טיפולי גלי הלם שנעשו במרפאה.
  לכל ממוצע יש קצוות: ייתכן ויהיה צורך במספר מועט יותר של טיפולי גלי הלם או יותר, תלוי במקרה.
 5. גם מצבו התעסוקתי של המטופל משפיע על קצב ההחלמה. אדם העובד עבודה פיסית קשה יזדקק בדרך כלל לכמות טיפולים רבה יותר במצבי כתף קפואה או דלקת במרפק, שכן העומס הרב המופעל על הגידים מעכב את ההחלמה. במקרים של דורבן בעקב, למשל, אדם העומד על רגליו שעות רבות יזדקק למספר טיפולים רב יותר.
 • האם גלי הלם עוזרים לדורבן? הטיפול עם גלי הלם לבעיות דורבן הוא הטיפול היעיל ביותר שקיים כיום בעולם האורטופדי. מתן הגלים לבעיות דורבן, דורבן העקב וכאבי עקב נותנים מענה יעיל במקרים בהם כל הטיפולים האחרים כשלו. 
 • האם יש צורך לבדיקה ואבחון לפני תחילת הטיפול? בבדיקת איבחון בודקים את מקור הכאב מכיוון שישנם מקרים כמו כאב גב עם פריצת דיסק שמקרינים לאיזור העקב וברור שהטיפול שיינתן יהיה לגב לא באיזור העקב. לכן יש חשיבות לבדיקת המטופל והתאמתו לטיפול. שיקול נוסף הוא ניסיונה של המרפאה והמטפל שהם קריטיים להצלחת הטיפול.
 • למה עוד טובים גלי ההלם? בעיות אימפוטנציה וזיקפה של גברים, איחוי שברים ובעיות של נוירופתיה סוכרתית. באשר לחולי סכרת, הטיפול משפר את זרימת הדם ומרחיבם ולכן עוזר גם לבעיות הקשורות בזרימת דם לקויה.

באיזה מכשור גלי הלם אנו משתמשים?

בלעדי באלטרנטיבה:שני מכשירים לטיפול בגלי הלם, מכשיר האורטוספק ומכשיר הרדיאלספק (תוצרת מדיספק, ישראל):

 • מכשיר האורטוספק Orthospec

מחולל סדרת גלים אקוסטיים, גלים-אלקטרומגנטים, גלי-אור וגלי-חום, בתדירות פעימות של 1,500-2,000 פעימות לדקה. הגלים מכוונים בדיוק רב לעבר איזור הבעייה.

 • מכשיר הרדיאלספק Radialspec

המכשיר מטפל בעזרת גלי קול בליסטיים (גלי קול בלחץ נמוך, הנוצרים בדרך של הנעת בוכנה במהירות של 10 -20 פעמים בשנייה). הטיפול במכשיר ניתן כטיפול משלים למכשיר האורטוספק בשילוב עבודה מנואלית, גירוי חשמלי ובמקרים מסויימים לייזר רך. טיפול זה ניתן מספר ימים לאחר הטיפול במכשיר האורטוספק.

באיזה בעיות ניתן לטפל באמצעות גלי הלם?

 • דורבן בעקב היא תופעה, שראשיתה בתהליך דלקתי כרוני, המלווה לעתים בהסתיידות באיזור החיבור בין הרצועות בכף הרגל לעצם העקב. הסתיידות זו יוצרת מעין “זיז” באיזור הדריכה של כף הרגל, וגורמת לכאב בחלק מן המקרים.
 • בעיות כתפיים – כאבי כתף, דלקת כתף, בורסיטיס בכתף או כתף קפואה מדובר בתהליך המתרחש בגידי השרירים המקיפים את הכתף. תהליך זה מלווה בהסתיידויות בגידי השרירים הללו, ומתאפיין בכאבים עזים ובהגבלת תנועה, המלווים כל נסיון להפעלת הכתף.
 • בעיות במרפקים – מרפק טניס, מרפק גולף, כאבי מרפק ודלקות במרפק הן תופעות שכיחות אצל מי שמרבה להשתמש בזרועותיו בתנועות חוזרות ונישנות, כדוגמת שחקני טניס או שחקני גולף. למרות זאת רבים מהאנשים הלוקים בתופעות אלה אינם עוסקים כלל בענפי הספורט הללו. גם כאבי ידיים שלא טופלו בהצלחה על ידי שיטות אחרות מטופלות לעיתים בהצלחה.
 • דלקת גיד אכילס, כאבי ברכיים (דלקות גידים/רצועות), טריגר פינגר (אצבע הדק).

שיקולים שיש לקחת בחשבון לקראת התחלת טיפול בגלי הלם:

 • כך לדוגמה יש לבחון את עלות הטיפול ואת הצורך בו: – לצורך העניין ישנם שני טיפולים שרמת היעילות שלהם פחות או יותר זהה אך אחד מהם יקר שבעתיים מהשני, מטבע הדברים יומלץ למטופל לבחור בטיפול הזול מבין השניים.
 • זמינות הטיפול: – אם למשל הלקוח גר בבאר שבע, רוב הסיכויים שלא יפנו אותו לטיפול שניתן לקבל רק בראש פינה, אלא אם כן מדובר בטיפול מציל חיים כמובן או באופן כללי טיפול בעל חשיבות רבה יחסית, שאין לו תחליף זמין יותר.
 • תופעות לוואי: אחד השיקולים החשובים ביותר הרלוונטיים לכל טיפול רפואי, הוא פרופיל תופעות הלוואי והסיכוי לסיבוכים. מובן שהשאיפה היא לבחור תמיד בטיפול שיגרום לסיכון הנמוך ביותר ושפרופיל תופעות הלוואי שלו יהיה הצנוע ביותר.

זוהי בין השאר הסיבה בגינה הגישה הטיפולית הנכונה מתחילה תמיד מהטיפול השמרני ביותר, הטומן בחובו סיכוי נמוך יחסית לתופעות לוואי וממנו מתקדמת בהיעדר תגובה לטיפול, לטיפול הרדיקלי ביותר, שהינו גם ה”מסוכן” ביותר. אם למשל אדם סובל מפריצת דיסק בגב, השאיפה תהיה לנסות לטפל בו במגוון אמצעים שמרניים לפני שהאפשרות הכירורגית תיכנס לתמונה.

טיפול בגלי הלם עם מינימום תופעות לוואי

מטבע הדברים, גם לטיפול בגלי הלם ישנן תופעות לוואי אפשריות מסוימות אך תופעות אלו הן זניחות וקלות מאוד. כך לדוגמה ברוב המוחלט של המקרים, בזמן הטיפול המטופל לא חש כאב או אי נוחות. 

כשדנים בפרופיל תופעות הלוואי של טיפול כזה או אחר, במובן מסוים מדובר בשיקול של עלות מול תועלת. הכוונה היא לכך שיש להעריך את התועלת הפוטנציאלית של הטיפול ואת הערך שיספק למטופל ובמקביל להעריך את הסיכוי לתופעות לוואי.

וכאן למעשה בא לידי ביטוי אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של הטיפול בגלי הלם: מדובר בטיפול שנחשב ליעיל מאוד מצד אחד אך בטיחותי מאוד וכמעט נטול תופעות לוואי מצד שני. יתרון משמעותי זה תרם רבות לכך שהטיפול בגלי הלם המוצע למטופלים הסובלים ממגוון רחב של בעיות אורתופדיות, הפך לכל כך פופולרי בשנים האחרונות.

יחד עם זאת, ישנם מקרים ספציפיים שבהם יתכן בהחלט שהמטופל יחוש אי נוחות קלה. מדובר על מקרים שבהם המקום רגיש במיוחד למגע או שהמטופל רגיש במיוחד לכאב. אך בכל מקרה לא מדובר על כאב משמעותי ובהחלט לא מדובר על כאב שצפוי להמשיך ללוות את המטופל לאורך ימים ארוכים לאחר הטיפול.

יתכן גם כן שהמטופל יחוש חוסר נוחות במהלך הטיפול אך גם במקרה הזה מדובר על אי נוחות קלה בלבד ובפירוש לא אי נוחות שתוביל להפסקת הטיפול.

כאבים ואי נוחות מהווים לרוב את מנת חלקם של מטופלים הסובלים מבעיות כמו מרפק גולף, הסתיידויות בכתף, דורבן בעקב ועוד.

יש לשוב ולהדגיש כי הכאבים הקלים או אי הנוחות הזמנית, לא קרובים ברמתם לתועלת הצפויה מהטיפול. עוד יש לציין בהקשר זה כי באופן כללי ככול שהדלקת חמורה יותר וככול שסף הכאב של המטופל נמוך יותר, כך הסיכוי לחוסר נעימות או כאב בזמן הטיפול, גבוה יותר.  

סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ