h

דיקור סיני

דיקור סיני
דיקור סיני

דיקור סיני הוא שיטת ריפוי רבת עוצמה המהווה חלק חשוב מהרפואה הסינית עתיקת היומין. שיטה זו התפתחה במשך אלפי שנים ברחבי סין והארצות הגובלות לה.

כיום, הדיקור הסיני הידוע גם בשמו אקופונקטורה, הוא אחד מהתחומים הנחקרים ביותר בעולם, זאת לאחר שמאות מיליוני אנשים ברחבי העולם דיווחו על הקלה משמעותית ועל ריפוי של מחלות כרוניות באמצעות הרפואה הסינית. העדויות הרבות הביאו חוקרים ואנשי מדע לחקור את ההשפעה של השיטה העתיקה על מערכות הגוף השונות.

נשמח לתאם לכם פגישת ייעוץ עם מומחה המרפאה – 072-3969755. 

ראיון בערוץ 2 עם אופיר שגב פרימן, מומחה מרפאות אלטרנטיבה לרפואה סינית ויפנית:

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

טיפול בדיקור סיני במרפאות אלטרנטיבה

מאות מליוני אנשים ברחבי העולם מצאו מזור באמצעות דיקור סיני. למרפאות אלטרנטיבה נסיון טיפולי עשיר (למעלה משלושים שנה) עם אלפי מטופלים מרוצים.

קיימות שיטות דיקור רבות. יחודיות המרפאה היא בהתמחות בשילוב מספר שיטות דיקור כגון:

 1. YNSA
 2. דיקור יפני
 3. דיקור סיני בשיטת Master Tung ועוד.

מרפאת הדיקור היא בניהולו המקצועי של אופיר שגב פרימן, מומחה לרפואה סינית, רפואה יפנית ודיקור נוירולוגי.

נשמח לתאם לכם פגישת ייעוץ עם מומחה המרפאה – 03-5054594. 

בעיות מטופלות

דיקור סיני - ההוכחה המדעית

כיון שהאקופונקטורה, רפואת המחטים הסינית, הפכה לאחת משיטות הטיפול הטבעיות הנפוצות והמבוקשות ביותר בישראל, רבים תוהים כיצד עובד הדיקור הסיני. לעיתים מנסים להסביר את יעילות הדיקור הסיני כתגובה “נפשית”, כלומר האדם מרגיש טוב יותר לאחר טיפול בדיקור בגלל השפעה פסיכולוגית.

בסרטון זה, עיתנואית החליטה לבדוק מה קורה במוח ולמעשה במערכת העצבים המרכזית כאשר מחט מוכנסת לגוף. מכונת הדמייה בטכנולוגיה של תהודה מגנטית (MRI אבחוני) נותנת את התשובה לשאלה המסקרנת, מה קורה שם, ואיך זה עובד?

מהו טיפול בדיקור סיני?

טיפול בדיקור סיני הוא אחד מהשיטות הנפוצות ביותר והיעילות ביותר של רפואה סינית. התיאוריה הסינית גורסת שבגוף קיימת מערכת של תעלות אנרגיה (תעלה אחת כזו נקראת מרידיאן). על גבי הגוף קיימות מאות נקודות דיקור, הממוקמות על גבי 14 המרידיאנים.

דיקור סיני מבוסס על דיקור נקודות הנמצאות על פני מרידיאנים. ניתן לחשוב על המרידיאנים כעל תעלות או נהרות או נחלים – כל אחד והאסוציאציה שלו. האיברים הפנימיים בגוף – בטן, לב, כבד, טחול, קיבה – הם ים או אוקיאנוס.
כמו בטבע, הנהר, הנחלים זורמים ומתנקזים בסופו של דבר אל הים. בגוף רוב המרידיאנים הם אנכיים – הם מתחילים בראש ונגמרים בכף הרגל או שמתחילים בכף הרגל ונגמרים בראש. חלקם מתחילים בכפות הידיים ומסתיימים בראש.

דיקור סיני נקודות – מפת דיקור

על פני המרידיאנים ממוקמות מאות נקודות דיקור. דיקור בנקודה מסויימת מפעיל את הנקודה (לכל נקודה יש תפקיד שונה והשפעה שונה על הגוף ועל הנפש), מניע אנרגיה ברחבי הגוף ושולח מסרים לאיברים כמו המוח ובלוטת אנדוקריניות (בלוטות המשפיעות על חילוף החומרים ועל תהליכים כימיים בגופנו), שבתגובה מפרישים חומרים כמו הורמונים, אנדרופינים (חומרים משככי כאבים המופרשים מהמוח) וחומרים נוספים שעוזרים לגוף לרפא את עצמו.
השימוש במרידיאנים נפוץ גם ב”אקופרסורה”, האחות הקטנה של הדיקור הסיני, בה המטפל מפעיל לחץ פיזי על הנקודות על מנת לסייע למטופל. רוב רובה של השיטה מבוססת על הרפואה הסינית ויש דמיון רב בינה לבין הדיקור הסיני.
דיקור סיני לכאבים נמצא יעיל מאוד ונמצא בשימוש במערכות בריאות בכל רחבי העולם. בנוסף, טיפול בדיקור סיני הוכח כאחת מהשיטות היעילות ביותר לטיפול בכאבי ראש ובמיגרנה.
דיקור סיני לטיפול בכאב יכול להפחית מצבים דלקתיים בגוף, לשפר את זרימת הדם באופן משמעותי ולגרום לריפוי של שברים, נקעים, חבלות ובעיות אורתופדיות הכוללות טווח תנועה מוגבל של המפרק וכאבים כרוניים.

באילו מקרים טיפול בדיקור סיני יכול עוזר?

 • מחלות של מערכת העצבים – כמו שבץ מוחי C.V.A, שיתוק, פיברומיאלגיה, המיפלגיה (שיתוק חצי גוף), לחץ דם גבוה
 • בעיות אורטופדיות ובעיות כאב  – דיקור סיני לטיפול בכאב הוא שיטת טיפול מרכזית ברפואה המשלימה ומטפל בבעיות כגון דלקות פרקים, כאבי גב, פריצת דיסק, כאבי ברכיים, כאבי פרקים, מרפק טניס, כאבי ידיים, דלקת בכף היד ועוד. בנוסף, דיקור סיני להפחתת כאב יעיל במיוחד לבעיות נוירולוגיות כגון מיגרנה, כאבי ראש .
 • מחלות ריאה ומערכת הנשימה כמו אלרגיות, אלרגיה, מערכת חיסון חלשה, אסטמה, ליחה, שיעול כרוני, כאבי גרון כרוניים, דלקות גרון כרוניות, כאבי אוזניים, סינוסיטיס ומחלות ריאה
 • מחלות מערכת העיכול ומעיים כמו בחילות כרוניות, מעי רגיז, מעי דלקתי, עצירות, שלשולים, טחורים, נפיחות ביטנית, כאבי בטן כרוניים, ריפלוקס קיבתי
 • מחלות מערכת השתן כמו אי שליטה על שתן, שתן תכוף ו/או דחוף, הרטבת לילה, דלקות בשתן
 • הפרעות שינה בעיות שינה כמו נדודי שינה, שינה לא רציפה
 • מחלות עור כמו פסוריאזיס, אקנה, אורטיקריה, סבוריאה, אטפיק דרמטיטיס.
 • בעיות גניקולוגיות ובעיות מחזור כגון מחזור לא סדיר, כאבי מחזור כרוניים, בעיות פריון, תסמונת קדם מחזור PMS, פוריות, כאבי מחזור מטופלים בצורה אפקטיבית במיוחד בעזרת השיטה, ציסטות בשחלה, שחלות פוליציסטיות, מיומות ושרירנים ברחם, סיבוכים לאחר גרידה או טיפולים ניתוחיים במערכת הרבייה
 • מתחים אמוציונליים המשלבים עצבנות, פחד, מתח וחרדה, אי שקט, מועקות, התפרצויות כעס, עייפות כרונית
 • בעיות הורמונליות כגון תת פעילות בלוטת התריס, היפרתירואידיזם, תופעות של חילוף חומרים איטי, ספיגה לא יעילה, תופעות גיל המעבר
יין - יאנג של רפואה סינית
יין - יאנג של רפואה סינית

כיצד עובד דיקור סיני?

על פי הרפואה הסינית, בגופנו זורם כוח אנרגטי הנקרא צ’י (Qi). כוח זה נקרא גם כוח החיים ותפקידו לשלוט בכל הפעולות הפיזיולוגיות והכימיות של גופנו. הצ’י זורם בגופנו בתוך תעלות אנרגטיות הנקראות מרידיאנים. הדיקור מאזן את כוח החיים ובכך מאפשר לכוחות הריפוי הטבעיים של הגוף לרפא מצבי חולי או חוסר איזון מתמשכים.

מחקרים מהעת האחרונה מוכיחים כי הכנסת מחטים לנקודות הדיקור מחוללת שורה של השפעות ותהליכים העוברים על הגוף:

 • פעילות משככת כאב – הדמיות תהודה מגנטית (MRI) הראו כי איזורים שונים במרכזי כאבי במוח “נדלקים” לאחר הכנסת מחטים לנקודות דיקור אשר משפיעות על בעיות כאב ומפרקים. כמו כן נמצא כי המוח מפריש חומרים משככי כאב הנקראים אנדרופינים בזמן הדיקור.
 • זרימת דם מואצת – זרימת דם המואצת מסייעת במצבים דלקתיים שכן פינוי הפסולת הרעילה מהתאים הוא יעיל יותר ובנוסף תהליכים שונים בגוף מתבצעים ביעילות רבה יותר עקב זרימת דם מואצת
 • פעילות מרגיעה – דיקור מעודד את פעילות מערכת העצבים הפרה – סימפטטית ומפחית סימנים של תעוקה, מועקה, מתח וחרדה.
 • הדיקור מעודד את פעילות המערכת ההורמונלית / אנדוקרינית.
דיקור סיני לכאבי גב
דיקור סיני לכאבי גב

האם דיקור סיני כואב?

טיפול בדיקור סיני אינו כואב יותר מאי נוחות או כאבים העלולים להיווצר בעת טיפולים אלטרנטיביים נוספים כגון פיזיותרפיה, מסג’ וכדומה. הרגישות למחטים היא אינדיבידואלית. מרבית המטופלים לא יחושו ביותר מעקצוץ קל או תחושת כבדות ולחץ בנקודות המדוקרות. חשוב להדגיש כי המחטים הן דקות במיוחד ועוביין במרבית המקרים הוא כחוט השערה. לא מדובר במחטים אשר משתמשים בהן בזמן בדיקות דם. במרפאות אלטרנטיבה מטפלים גם באמצעות דיקור יפני עם מחטים דקות במיוחד המוחדרות באופן שטחי לגוף.

בדיקת דופק דיקור סיני
בדיקת דופק דיקור סיני

שאלות ותשובות על דיקור סיני

האם לדיקור סיני יש תופעות לוואי?

נדיר שהדיקור יצור תופעות לוואי. חלק מהמטופלים מדווח על כאב באיזור בו הוכנסה המחט. הכאב הוא זמני ונובע מגירוי הרקמה (גיד או שריר) שנדקרה וחולף לאחר מספר שעות.

האם טיפול בדיקור סיני הוא סטרילי?

מחטי דיקור הן חד-פעמיות ואישיות לכל מטופל. לאחר הטיפול הן נזרקות לפח אשפה מיוחד לצורך השמדתן. המחטים הן סטריליות (מגיעות ארוזות בקופסה הרמטית), דבר המבטיח שאין גורמים מזהמים /חיידקיים על פני המחט.

כיצד תבחרו מטפל בדיקור סיני?

אם אתם שוקלים לבצע טיפול בדיקור סיני, ישנן כמה דרכים אשר יסייעו לכם לבחור במטפל/ת אשר יתאימו עבורכם.

להלן מספר טיפים בנושא:

קודם כל המלצות (כמו בכל דבר). נסו לקבל המלצה ממכר שעבר טיפול שעזר לו. נסו לדלות פרטים על אופי הטיפול, מידת האכפתיות, המקצועיות וההקשבה של המטפל.

בקשו תעודות הסמכה ונסו לעמוד על טיב ההכשרה והנסיון של המטפל.

איפה דוקרים? אם יש לי כאב ראש האם דוקרים אותי בראש?

רבים לא יודעים הרבה על דיקור וסוברים שאם הראש כואב יבוצע דיקור בראש. מטופלים הסובלים ממעי רגיז או כאבי בטן מתפלאים פעמים רבות שבזמן הטיפול לא מוכנסת אפילו מחט אחת לבטן. הסיבה היא שדיקור הוא שיטה שמאזנת את הבריאות וניתן לאזן כל איזור או מפרק בעייתי באמצעות דיקור של נקודות מרוחקות המאזנות את המקום החולה. כך, למשל, איזור שכיח שנדקר בזמן טיפולים לכאבי ראש ומיגרנות הוא איזור כף היד והרגל, המדמים את הראש. העובדה שאיזור חולה או בעייתי איננו מדוקר היא יתרון עצום של הדיקור הסיני על פני שיטות אחרות. זאת כיון שלא מוסיפים טראומה לאיזור טראומטי וכך נמנעים מריאקציות ונזקים העלולים להיווצר בשיטות אחרות.

האם קיימות כמה שיטות של דיקור?

במרוצת אלפי השנים האחרונות התפתחו עשרות שיטות של דיקור ברחבי סין ויפן. מרבית השיטות משתמשות באותן מפות עליהן פרוסות נקודות הדיקור, אולם חלק מהשיטות פיתחו נקודות דיקור המיוחדות רק לשיטה מסויימת. חלק מהשיטות משתמשות גם באיזורים שונים בגוף על מנת לרפא מחלות והפרעות בגוף. לדוגמא: שיטת דיקור מפורסמת של ד”ר יאמומוטו מיפן משתמשת בדיקור של נקודות הפרוסות על הקרקפת ועל המצח בלבד. שיטה אחרת, משתמשת בדיקור של נקודות הנמצאות בבטן סביב הטבור בלבד וכן הלאה. כאשר אתם, המטופלים, מגיעים לטיפול, קחו בחשבון שקיימות לפחות חמש שיטות שונות של דיקור. חשוב להבין נקודה זו, במיוחד אם בעבר עברתם טיפולים שלא צלחו – אין זה אומר ששיטת הדיקור הסיני אינה טובה עבורכם. יכול להיות שסוג הדיקור לא הותאם בצורה אופטימלית עבורכם.

אז מהן חמשת שיטות הדיקור הנפוצות ביותר?

דיקור סיני מסורתי – שיטה זו היא השיטה הנלמדת כיום בבתי הספר בארץ. אין היא בהכרח היעילה ביותר. במקרים רבים יש צורך להשתמש דווקא באחת מהשיטות הרשומות מטה.

דיקור סיני בשיטת חמשת האלמנטים – בשיטה זו מאבחנים את האופי והנטייה הפיזיולוגית של המטופל לפי סימנים, דופק ולשון ומתאימים נקודות שמחזקות או מחלישות את האלמנטים שאינם מאוזנים.

דיקור בשיטת ד”ר טאן Dr Tan Acupuncture – נחשבת לאחת מהשיטות היעילות ביותר. בשיטה זו דוקרים מרידיאנים שיכולים לאזן מרידיאנים “חולים”. הדיקור נעשה בעיקר בגפיים – ידיים ורגליים.

דיקור סיני בשיטת הגזעים והענפים – בשיטה זו בוחרים את נקודות הדיקור באמצעות ניתוח אסטרולוגי הנגזר מתאריך הלידה של המטופל ושעת הלידה שלו.

דיקור סיני בשיטת מסטר טונג Master Tung – נחשבת כשיטה מדהימה ביעילותה, הומצאה על ידי מסטר טונג שנחשב כאחד המדקרים הטובים בעולם בכל הזמנים. מעט מטפלים בעולם הוכשרו בשיטה זו.

במה שונה דיקור סיני משיטת דיקור יפני?

נקודות דיקור במהלך דיקור סיני נבחרות על ידי המטפל לאחר אבחון דופק, לשון ותשאול של המטופל. במהלך טיפול דיקור יפני המטפל מתבסס על בדיקה של רפלקסים בבטן, בגב ובאיזורים נוספים בגוף. המטפל יבחר סט של נקודות דיקור על מנת לטפל ברפלקסים שנמצאו (למשל שרירי צוואר מתוחים וכאב בבטן התחתונה). רפואה יפנית מתבססת על רפואה סינית אך שיטת האבחון נחשבת ליסודית יותר ומעמיקה ביחס לאבחון שנעשה ברפואה סינית.

האם דיקור סיני יעיל לבעיות נפשיות?

דיקור סיני יעיל הן לבעיות פיזיות והן לבעיות נפשיות. התיאוריה של רפואה סינית גורסת כי לכל איבר בגוף יש נפש משלו. ללב יש נפש (כמו ביהדות), לטחול יש נפש – אם הנפש של הטחול לא מאוזנת האדם סובל מדאגה בלתי פוסקת ומחוסר בהירות מחשבתית. לכבד יש נפש – אם הנפש של הכבד לא מאוזנת יש בעיות שינה, חלומות מטרידים ודיכאון. נפש הריאות מזוהה בעיקר עם דיכאון ובעיות של עצבות. דיקור סיני משתמש בנקודות דיקור הממוקמות על פני המרידיאנים, שתפקידן לאזן את הנפש. דיקור יפני משתמש בנקודות דיקור המאזנות את מערכת העצבים המרכזית ומטפלות על ידי כך בחרדה, אי שקט, כעס ועצבנות. דיקור סיני הוא רק חלק מהטיפול: גם צמחי מרפא סיניים יעילים בשילוב עם הדיקור לבעיות נפשיות.

כמה נקודות דיקור דוקרים בטיפול?

בטיפול דיקור סיני ניתן לדקור נקודה בודדת ואפילו 15-20 נקודות. למעשה אין הגבלה על כמות הנקודות, אך כמות רבה מדי גורמת ל “בלבול” בגוף. דיקור הוא כמו קוד – הגוף מקבל שדר ובעקבות השדר הזה מתחילים תהליכים כימיים, ביולוגיים ומנטליים בגוף האדם. כמות רבה מדי של נקודות דיקור בטיפול בודד של דיקור סיני “מבלבלבת” את הגוף והוא עלול לא להבין את השדר. בנוסף, המטפל לא יוכל לדעת איזה נקודה או נקודות עזרו הכי הרבה לבעיה הרפואית. לכן מומלץ תמיד להשתמש במינימום של נקודות דיקור ולהשיג מקסימום אפקט.

ההבדלים בין טיפולי דיקור סיני במרפאות אלטרנטיבה וטיפולי דיקור של קופות החולים?

דיקור סיני הוא רפואה הוליסטית, אשר רואה את האדם במרכז. אי לכך, יש להקדיש זמן ואכפתיות לאדם המטופל, אשר נואש משיטות אחרות ומעוניין לרפא או להקל על תופעות המטרידות אותו.
טיפולי דיקור סיני במרכז אלטרנטיבה נערכים לפחות 45 דקות ועד שעה.
זהו בדיוק פרק הזמן המקובל בסין על מנת לתת יחס ראוי וליצור טיפול איכותי ואפקטיבי על המטופל. זמני הטיפול במרפאות קופות החולים אינם מספיקים במקרים רבים, שכן שיטות דיקור רבות אפקטיביות רק החל מהדקה השלושים בה המחטים נמצאות בגוף.

זמני הטיפול בקופות החולים יוצרות מגבלה על המטפל שכן קיימות שיטות דיקור רבות אשר מצריכות לפחות 45 דקות – דבר שלא ניתן לבצע במסגרת טיפולים קצרים בני 30 דקות (כעשרים וחמש דקות נטו לטיפול ושלושים דקות ברוטו).
בנוסף, אם רוצים לשלב כמה שיטות דיקור, כגון דיקור קרקפת, אוזן וגוף באותו טיפול – טיפול קצר לא יספיק לאינטגרציה זו.

טיפולי דיקור סיני עד הבית

מרפאות אלטרנטיבה מציעות בנוסף טיפולי דיקור סיני עד הבית. הטיפול בבית מאפשר לאנשים המוגבלים בתנועה או בזמן ולא יכולים להגיע למרפאה, לקבל את הטיפול המקצועי והמתאים ביותר, לאחר אבחון שתקבלו ממדקר מוסמך של מרפאת אלטרנטיבה.
בטיפולי דיקור סיני עד הבית ניתן לבצע את הטיפול על ספה מרווחת (לדוגמא כיסא טלוויזיה או ספה מרווחת בסלון הבית).
טיפול בסביבה הטבעית (והביתית) הוא חוויה נעימה, אפקטיבית, החוסכת לכם זמן יקר ומאפשרת לכם לשפר את מצב בריאותכם ולטפל בבעיות הבריאות מבלי לבזבז זמן מיותר הכרוך בנסיעות, מציאת חנייה ופקקים. ניתן גם לבצע את הטיפול על מיטת טיפולים מקצועית שאותה מביא המטפל.

סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ