h

דלקת פרקים

דלקת פרקים
דלקת פרקים

דלקת פרקים – טיפול יחודי במרפאות אלטרנטיבה

סובלים מדלקת פרקים או בעיות פרקים? יש אלטרנטיבה. למרפאות אלטרנטיבה נסיון עשיר וטיפול יחודי משולב אשר יושם בהצלחה על מטופלים רבים. מרכיבי הטיפול כוללים גלי הלם, רפואת תדרים, דיקור יפני, דיקור נוירולוגי YNSA, צמחי מרפא לאיזון פנימי וטיפולי מגע אפקטיביים כגון אוסטיאופתיה, טווינה, פיזיותרפיה וקרניו סקראל.

נשמח לתאם לכם פגישת ייעוץ עם מומחה המרפאה – 03-5054594 או 

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

מהי דלקת פרקים?

דלקת היא תגובה טבעית לגירוי או נזק ברקמה. היא גורמת לנפיחות, אדמומיות, לחום ולפעמים לאובדן תפקוד במפרק. דלקת במפרק נקראת ארתריטיס. דלקת בגיד נקראת טנדניטיס. צריך לזכור, כי דלקת יכולה להיות מוגבלת למפרק מסויים (למשל: דלקת בברך), אזי היא מכונה דלקת מקומית, או דלקת מערכתית (כפי שקורה בדלקת מפרקים שגרונית).

דלקת עשויה במקרים מסויימים להפוך לכרונית, בשל לחצים מכניים (למשל עצמות מפרק המתחככות זו בזו, כפי שמתרחש בשחיקת סחוס בברך), תגובות חיסוניות (שינוי במפרק שגורר תגובות חיסוניות), זיהומים או הצטבריות של חומרים במפרק הפגוע.

שיטות טיפול

האם דלקת פרקים היא כמו דלקת מפרקים?

המונח דלקת פרקים הוא מונח שמרבים להשתמש בו, אך לא תמיד בהקשר הנכון. דלקת פרקים היא שם כולל לקבוצת מחלות הכוללות נזק למפרקי הגוף. שני המצבים הכי שכיחים, המשקפים מצב של דלקת פרקים הם:

 1. דלקת מפרקים שגרונית Rheumatoid Arthritis.
 2. דלקת מפרקים ניוונית Osteoarthritis.

מהם הסימנים של דלקת פרקים?

 • כאב.
 • נוקשות במפרק.
 • הגבלת טווח התנועה של המפרק.
 • עייפות.
 • סימני דלקת במפרקים המעורבים כגון חום, אדמומיות ונפיחות, תחושה כללית רעה.
 • נדידת הכאב – הכאבים עוברים ממפרק למפרק או לפעמים “מתקבעים” במקום אחד.

 

דלקת פרקים באצבעות כף היד
דלקת פרקים באצבעות כף היד

כיצד מאבחנים דלקת פרקים?

באופן כללי, ניתוח הסימנים והסימפטומים יוביל לאבחון הבעייה. למשל, כאבים המוקלים במנוחה ומוחמרים במאמץ (למשל הליכה מאומצת) יכולים להעיד על בעייה מכנית במפרק (בד”כ דלקת פרקים ניוונית – אוסטיאוארתריטיס).
לעומת זאת, כאבים עזים המופיעים תוך מספר שעות עשויים לרמז על שיגדון או גאוט, שבהן יש הצטברות גבישים במפרקים היוצרים דלקת מפרקים.

 • בדיקות דם (מדדים שיכולים לרמז על דלקת פרקים הם ערכים גבוהים של המדדים: RF, CRP, ESR).
 • שאיבת נוזל סינוביאלי מהמפרק (במידה והמפרק נפוח) – ניתן לבדוק האם יש עודף נוזל במפרק, האם יש מצב דלקתי ומצבים נוספים כגון דימום או עכירות
 • בדיקה פיזיקלית הבודקת רעשי חיכוך במפרק, סימני דלקת כגון חום, נפיחות ואודמומיות במפרקים המעורבים וכן הערכת טווח התנועה של המפרקים הפגועים.
 • הדמיות (למשל צילומי רנטגן). בהדמיות יש אפשרות לזהות אובדן מרווחים מפרקיים (כפי שקורה בשחיקת סחוס, למשל).
טיפול תרופתי מטפ רק בסימפטום
טיפול תרופתי מטפ רק בסימפטום

כיצד מטפלים בדלקת במפרק ברפואה המערבית?

התשובה תלויה בסיבה להיווצרות הדלקת. בד”כ, לא ניתן להתבסס על טיפול אחד או פתרון אחד, ויש לשלב מספר טיפולים לבעייה. כיום, שילוב של רפואה מערבית יחד עם שיטות מהרפואה המשלימה כגון רפואה סינית, דיקור יפני, צמחי מרפא סיניים, טווינה (פיזיותרפיה סינית) נותן מענה טוב יותר לבעייה.

טיפול תרופתי בדלקת במפרק –

 1. תרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידליות (למשל אספירין), שנמצאות בשימוש הנרחב ביותר. התרופות מפחיתות נפיחות וכאב במפרקים הפגועים. החסרון: תופעות לוואי, החל מכאבי בטן ובחילות וכלה בכיבי קיבה, לחץ דם גבוה, בצקת ולעיתים אף מחלה כלייתית.
 2. תרופות סטרואידליות (קורטיקוסטרואידים) אלו התרופות בעלות ההשפעה הדרמטית ביותר, כגון פרניזון. הבעייה הגדולה היא תופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בהן: אוסטאופורוזיס, לחץ דם גבוה, עלייה ברמות הסוכר בדם וירידה ברמת הסוכר בעין (מחלות עיניים כמו קטרקט).
 3. תרופות מדכאות חיסון – אם מקור הדלקת בתגובה אוטואימונית של הגוף, יש לתת טיפול תרופתי שידכא את התגובה החיסונית של הגוף. החיסרון הוא תופעות לוואי אפשריות קשות: דלקת ריאות, פגיעה בייצור תאי דם במוח העצם, מחלת כבד, ואפילו רגישות לזיהומים. התרופה השכיחה ביותר היא מתוטרקסאט, הנבלעת אחת לשבוע.
 4. תרופות המאיטות את קצב המחלה משתמשים בהן אם הוכח כי קצב המחלה מהיר מאוד או אם הטיופל בתרופות לא סטרואידליות לא הניב תוצאות מספקות. ההשפעה שלהן היא יחסית איטית. השימוש בהן כרוך גם הוא בתופעות לוואי מסוכנות. לחלק מהתרופות האלו השפעה שמאיטה היווצרות עיוותים (דפורמציות) בעצם.
 5. מנוחה למפרקים הפגועים (שימוש במפרקים מחמיר את המצב הדלקתי). ניתן להשתמש בסד על מנת לקבע את המפרק.
 6. פיזיותרפיה יחד עת הפעלת המפרקים ע”י תרגילים, אך במידה כזו שהחולה לא מתיש את כוחו.
 7. תזונה נכונה כיום ידוע כי תפריט עשיר בדגים (במיוחד אומגה 3) יכול להפחית בצורה מסויימת את הדלקת.
 8. כמוצא אחרון החלפת המפרק הפגוע ע”י מפרק מלאכותי (למשל ניתוח החלפת מפרק הירך / מפרק הברך)
רפואת תדרים

בשורת הרפואה המשלימה לצד הטיפולים הקונבציונליים

על פי הנתונים המדווחים בזמן האחרון, כמעט 20 (!) אחוזים מאוכלוסיית העולם סובלת מבעיות מפרקים ו/או ראומטיזם. למרות העובדה שהושגה התקדמות דרמטית בטיפולים תרופתיים לבעיה, יותר ויותר אנשים פונים לעזרתה של הרפואה המשלימה על מנת להקל על הסימפטומים והתופעות הנלוות.

סיבה לא פחות שכיחה לשילוב טיפולים אלטרנטיביים היא רצון להפחית את המינונים התרופתיים, בעיקר במצבים בהם קיימת מגבלה או תופעות לוואי משימוש בסטרואידים ובחומרים אחרים (מגבלה שקיימת, למשל, אצל חולי סוכרת). במאמר זה נלמד מה מציעה הרפואה המשלימה לבעיות של דלקת פרקים ומחלות ראומטיות.

דיקור סיני לדלקת במפרק
דיקור סיני לבעיות פרקים

טיפולים אלטרנטיביים עבור דלקת במפרק

 • דיקור סיני – לדיקור סיני אפקט אנטי דלקתי, יכולת לשפר את זרימת הדם במפרקים ולהרגיע כאבי שרירים. בנוסף, דיקור של נקודות מסויימות יוצר השפעה מרגיעה על מערכת העצבים. מחקרים מראים כי דיקור גורם להפרשת חומרים משככי כאב המכונים אנדרופינים על ידי המוח. 
 • דיקור יפני – דיקור יפני דומה בהשפעותיו לדיקור הסיני, אך נחשב כבעל יכולת גבוהה יותר באיזון מערכת החיסון, עידוד הפרשת קורטיקו-סטרואידים על ידי בלוטת האדרנל והמרצת הדם.
 • טווינה (פיזיותרפיה סינית) – שיטת טיפול המשלבת לחיצות, מתיחות ועיסוי נמרץ של גידים, שרירים ורצועות. המטפל נעזר בעיסוי ולחיצה של נקודות המוכרות משיטת הדיקור הסיני ולמעשה מאזן מרידיאנים (תעלות אנרגיה) שנוצרה בהם חסימה שהביאה לכאב
 • צמחי מרפא סיניים נחשבים כשיטה אפקטיבית במיוחד ומשמשים בסין מזה מאות בשנים לטיפול בבעיות פרקים, שלד ושריר. קיימים צמחים ספציפיים לשיפור זרימת הדם במפרק, הנעת דם וצ’י וסילוק לחות – שנחשבת כאחד מהגורמים התוקפים את המפרקים ומחמירים בעיות מפרקים.
 • גלי הלם – טיפול גלי הלם נמצא בקטגוריה של טיפולים משלימים / פרא רפואיים. מדובר בגלי הלם אקוסטיים וגלי אור המופקים ממכשיר אורטוספק. הגלים מכוונים בדיוק רב בעזרת ידית לעבר מפרק בעייתי – למשל כתף או ירך. הטיפול בגלי הלם נחשב כטיפול לא פולשני ויעיל במיוחד להאצת זרימת הדם למפרק בעייתי, יצירת אפקט אנטי דלקתי ופירוק הסתיידויות סידניות (כפי שקורה לעיתים בדלקות מפרקים המתבטאות בדפורמציה).

מהי ההשפעה של טיפולים אלטרנטיביים על דלקת פרקים ובעיות ראומטיות?

 • הרגעת מערכת העצבים הסימפטטית   (אפקט אנטי סטרס) – בעיות פרקים או בעיות ראמטיות רבות, כגון תסמונת ריינו, ופיברומיאלגיה מוחמרות כתוצאה מסטרס. המתח יכול להוות טריגר להתפרצות הבעייה או להחמיר אותה.
 • שיפור תפקוד המערכת החיסונית וניקוז לימפטי – על פי הרפואה הסינית, בעיות פרקים רבות נובעות מכשל חיסוני (גם בראייה המערבית חלק מבעיות הפרקים מוגדרות כמחלות אוטואימוניות – קרי הגוף או מערכת החיסון “תוקפים” את עצמם). בשיטות האלטרנטיביות נוצר אפקט של ניקוז לימפטי ושל שיפור זרימת הדם החיוניים מאוד לבריאות המפרקים
 • שיפור זרימת הדם לפרקים – שיפור סירקולציית הדם הינו קריטי לבעיות מסויימות, למשל בתסמונת ריינו ויכול להפיג כאבים עזים.
 • עידוד הפרשת קורטיקו סטרואידים – חומרים נוגדי דלקת על ידי בלוטת האדרנל טיפולים אלו פותחו בעיקר ביפן ונוסו בהצלחה על אנשים רבים עם בעיות פרקים או דלקת פרקים שגרונית.
 • ניקוי רעלים – דיטוקסיפציה – הן הרפואה הטבעית והן הרפואה המערבית מזהות מצבים שונים של דלקות פרקים ושל כשל חיסוני עם רעלנים (טוקיסינים) התוקפים את המערכות בגוף. דוגמא בולטת לכך היא מחלת גאוט, בה תזונה המבוססת על מאכלי בשר ומאכלים המגבירים את רמת החומציות של הגוף מחמירים את המחלה. טיפולים אלטרנטיביים מתמקדים בניקוי הגוף מרעלים ובכוחם של צמחי מרפא סיניים להוריד את רמת החומציות של הגוף ולנקות חום ורעילות ופרקים אדומים, נפוחים וכואבים.

לסיכום, לרפואה המשלימה פוטנציאל רב בריפוי או הקלה של דלקות פרקים ומחלות ראומטיות. על מנת לדעת מהו הטיפול/ים המתאים ביותר עבורכם יש להתייעץ עם מומחה ברפואה משלימה טרם הטיפול.

טיפול בדלקת פרקים עם גלי הלם
טיפול בדלקת פרקים עם גלי הלם
בעיות מקוננות
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ