h

כאבי גב

הקשר בין כאבים בירך לבין כאבי גב וישבן
הקשר בין כאבים בירך לבין כאבי גב וישבן

כאבי גב הם אחד מסוגי הכאבים השכיחים ביותר. למעשה על פי הסטטיסטיקה העדכנית, לפחות 50% מאיתנו יחוו כאבי גב חזקים לפחות פעם אחת במהלך חייהם.

כאבי גב, זוהי גם הסיבה השכיחה ביותר לפנייה לאורטופד או לטיפולים כלשהם להפגת הכאב, לרבות טיפולים תרופתיים ו/או טיפולים אלטרנטיביים.

כיצד נוצרים כאבי גב?

כאן תגלו את הסיבות העיקריות להיווצרותם של כאבי גב וסוגים שונים של כאבים בגב.

אנחנו נסקור את השיטות הקיימות ואת הטיפולים הקיימים להפגתם ונפרט טיפים מקצועיים ופשוטים אשר יקלו על כאבי הגב שלכם.

מרפאות אלטרנטיבה מציעות טיפול יחודי משולב, המתבסס על עשרות שנות נסיון והצלחה באלפי מטופלים עבור כאבי גב.

אנו מבצעים שיטת אבחון יחודית, ללא תשלום, החושפת את שורש הבעיה.

חשוב להבין שכאב גב עשוי להיות מוקרן מאיזורים אחרים ויוחמר עקב חוסר איזון מבני כגון אגן לא מאוזן, קריסה של כפות הרגליים או אורכי רגליים לא זהים.

צפו בבת אל, שסבלה מכאבי גב עזים והיתה מועמדת לניתוח וגלו כיצד נמנע הניתוח!

כאבי גב - שיטות טיפול 

 • פיזיותרפיה מיוחדת המשלבת אוסטאופתיה, מתיחות ורוטציות למפרקי הגב, שיטת מייטלנד ומוביליזציות לאגן. מרפאת אלטרנטיבה משמשת גם כמרפאת הסדר לטיפולי פיזיותרפיה של כללית מושלם.
 • טיפול בפולסים אלקטרומגנטיים (ראו הסבר נרחב בהמשך עמוד זה)
 • רפואת תדרים – רפואת תדרים יוצרת תהליכי ריפוי עמוקים בתאי הגוף. טיפול בכאבי גב עם רפואת תדרים משדר תדרים אל איזור הגב התחתון, המשפרים את מטען האלקטרונים החופשיים בתאי השריר, יוצרים אפשקט אנטי דלקתי, ממריצים את זרימת הדם, מרפים שרירים, משפרים את ההולכה העצבית ומחוללים תהליכי ריפוי עמוקים ברקמות הקשורות לגב התחתון. 
 • דיקור יפני נוירולוגי בשילוב דיקור סיני – דיקור יפני הוא שיטת דיקור ייחודית השונה מהדיקור הסיני הנחשבת ליעילה ביותר לבעיות כאב. השיטה מפחיתה כאב, מרפה את שרירי הגב, מאזנת את מרכז הכובד ומאזנת את עצמות האגן והשלד.
 • מכשיר מטוטלת מיוחד היוצר מובילזיוציות (הנעה עדינה) של המפרקים ושל חוליות עמוד השידרה ומשפר את זרימת הדם אל עמוד השרה ואל השרירי הגב התחתון
 • התאמת נעל פיזיולוגית טיפולית המורידה עומס מהמפרקים, מאזנת את מרכז הכובד ומחזקת שרירי יציבה – ביחוד מפרקי הגב התחתון. ההתאמה נעשית על ידי מומחה. הנעליים המותאמות הן נעלי Stretch Walker, נעלי סקצ’רס וסוגים נוספים.
 • התאמת מדרס אורטופדי

שיטות למניעת כאבי גב

 • פעילות גופנית סדירה המחזקת את שרירי הגב התחתון יכולה למנוע כאבי גב. הליכה מהירה מחזקת מפרקי הגב והרגליים, כפיפות בטן, מתיחות לעמוד השידרה ופעילויות כגון פילאטיס, פלדנקרייז ויוגה יכולות למנוע כאבי גב. במצבים של כאבי גב מילת המפתח היא מניעה.
 • הנעלה נכונה שימוש בנעל פיזיולוגית או במידרסים המאזנים את היציבה יכול להוריד שכיחות כאבי גב במידה דרמטית. כפות רגליים וקרסול לא מאוזנים, מביאים לתגובת שרשרת של כל מפרקי הגוף. בתחילה הברכיים והירך נושאים בעומס הנובע ממבנה לא מאוזן, אך בהמשך העומס ישפיע על הגב ויכריע אותו.
 • הרמת משאות וחפצים בצורה בטוחה – הרמת חפצים כבדים צריכה להיעשות על ידי כיפוף הברכיים, כך שמשקל הגוף והגפיים תומך במאמץ. כאשר מרימים חפץ כבד יש להימנע מתנועה המסובבת את המותן בעת ההרמה.
 • הימנעו מישיבה ארוכה, או מתנוחה קבועה היוצרות עומס רב על הגב התחתון. אם אתם עובדים בעבודה משרדית, קומו כל מחצית השעה ולכו מספר צעדים, על מנת להוריד לחץ מעמוד השידרה. אם אתם עובדים בעבודה המצריכה עמידה מרובה, כווצו מעט את שרירי הבטן כך שהבטן תתמוך בגב התחתון. השתדלו לשבת בזמנים שלא מצריכים עמידה.
 • הימנעו מנעלי מגף, נעלי עקב וכפכפים ככל האפשר המשותף לכולם הוא עומס רב הנוצר על שרירי השלד, חוסר יציבות ולחץ רב על גידי כף הרגל. הלחץ הקבוע על שרירי השלד יביא בסופו של דבר להיווצרותם של כאבי גב.

צפו באבי ממליץ על הטיפול בכאבי גב במרפאות אלטרנטיבה:

מבנה עמוד השדרה

עמוד השידרה מצד אחד צריך להיות קשיח, כשמסביבו שרירים בטונוס (חוזק) נכון, על מנת לשאת את משקל גופנו. מצד שני, על עמוד השידרה להיות אלסטי, גמיש, על מנת להתמודד עם הזעזועים המתרחשים במהלך הפעילות היומיומית שלנו, כגון ריצה, הליכה, נשיאת משקלים והתכופפות. בין החוליות קיים מבנה טבעתי הנקרא דיסק, ותפקידו לשמש כבולם זעזועים שמאפשר לעמוד השידרה פעולות כגון קפיצה, ריצה וניתור. תפקידו למנוע זעזוע שישפיע לרעה על מבנה עמוד השידרה.

עמוד השידרה מורכב מ 24 חוליות, המשוייכות לשלוש קבוצות עיקריות:

 1. שבע חוליות צוואריות (מסומנות באות C מהמילה Cervical = צווארי). חוליות אלו ממוספרות בשם c1′- c7.
 2. שתים – עשר חוליות גביות (מסומנות באות T מהמילה Thorax = טורקליות ). אלו הן החוליות הנמצאות בין חוליות הצוואר לחוליות הגב התחתון, והן משתרעות בערך מנקודת החיבור של הצוואר אל הכתפיים ועד לגובה הקיבה והאיברים הפנימיים כבד וטחול. חוליות אלו ממוספרות בשם T1 – T12
 3. חמש חוליות גביות (לומבריות – מסומנות באות L – מהמילה Lumabr – גבי). חוליות אלו ממוספרות בשם L1 – L5. מאבית כאבי הגב, המתרחשים עקב בעייה בחוליות עמוד השדרה, ינבעו מבעייה בחוליות L4 – L5 או חוליות L5- S1. גם רוב פריצות הדיסק יתרחשו בחוליות אלו, שכן הלחץ המכני על איזור זה הוא הגדול ביותר, בעיקר בעת המודרנית, בה התעסוקה המקצועית היא בעיקר בישיבה למשך שעות ארוכות, דבר היוצר לחוץ עצום על חוליות הגב וגורם בסופו של דבר לשינויים ניווניים הכוללים בלטי דיסק, פריצת דיסק, החלקה של חוליות והיצרות של המרווחים הבין חולייתיים.

באיור הבא תוכלו להבחין במבנה עמוד השידרה
איור נקודות עיקריות שעלולות לגרום לכאבי גב

 • כאשר החוליות הצוואריות מסומנות בצבע צהוב (Cervical Vertebrae)
 • החוליות הטורקליות (Thoracic Vertebrae) מסומנות בצבע ירוק. החוליות הלומבריות (Lumbar Vertebrae) בצבע ורוד.
 • צמוד לחוליה הלומברית מבנה הנקרא סקרום Sacral Area, שהוא מבנה עצם האגן, המתחיל ב s1 ומסתיים ב s4. 
 • סופו של עמוד השידרה בעצם הזנב, המכונה Coccyx, המופיעה באיור בשם s5 (צבע כחול).

גורמים עיקריים לכאבי גב:

 • פריצת דיסק
 • מחלות בעמוד השידרה וחוסר איזון מבני בגוף (למשל הבדלים באורכי הרגליים עקב חוסר איזון באגן הירכיים).
 • עקמת (סקוליוזיס).
 • קיפוזיס (קימור של הגב העליון) ושינויים ניווניים בעמוד השידרה, היוצרים לחץ על עצבים ומקרינים למותניים או לרגליים.

מצבים נוספים כגון דלקות פרקים, פיברומיאלגיה ומחלות סיסטמיות אחרות עלולות ליצור כאבים בגב עקב המרכיב הדלקתי שלהן ועקב קשיון מפרקים.

כאבי גב בגלל גב תפוס

אחת הסיבות הנפוצות והפשוטות ביותר לטיפול היא גב תפוס ומי מאיתנו לא שמע את המשפט: “נתפס לי הגב..” “הגב שלי תפוס ..”. מצבים רבים עשויים לגרום לגב תפוס, בכללם תנועה פתאומית חדה (למשל הרמה של ילד קטן מהרצפה כשהגב מסובב לעבר צד מסויים), הרמת משא כבד כמו ארגז בעת מעבר דירה ושינה עם מזגן. במקרים רבים גב תפוס הופך למצב כרוני, הפוגע באיכות החיים ומלווה במגבלה בתנועות ופעילויות שונות.

מה הסיבות לגב תפוס?

 • הידעתם כי שינה עם מזגן היא אחת מהסיבות העיקריות לגב תפוס? אם אתם נוהגים לישון עם מזגן, במיוחד ללא חולצה או מכנסיים, אתם חושפים את נקבוביות העור לקור שחודר אל המפרקים והשרירים, מכווץ את שרירי הגב ומשבש את זרימת הדם אל הגב העליון והתחתון.
 • שינויים בעמוד השידרה היוצרים לחץ על עצב (בעיקר בחוליות הגב התחתון L3-L4-L5).
 • שרירים תפוסים בגב התחתון
 • שינה על מזרן לא נוח או שנה על הבטן
 • פעילות מאומצת יוצאת דופן כגון הרמת משא כבד או התכופפות קדימה ונשיאת משקל כבד

שיטות טיפול בגב תפוס

הטיפול היחודי של מרפאות אלטרנטיבה בבעית גב תפוס, משלב מספר טכניקות טיפוליות שיושמו בהצלחה במאות מטופלים שסבלו מהבעיה:

 1. דיקור סיני – היותר זרימת דם חזקה בגבף משחרר התכווצויות שרירים ומחמם את מפרקי הגב
 2. דיקור יפני או דיקור בשיטת YNSA – הנותנים הקלה מיידית במצבי גב תפוס עקב השפעה נוירולוגית על מערכת העצבים המעצבבת את שרירי הגב
 3. פיזיותרפיה מיוחדת  – בשיטת מייטלנד היוצרת מוביליזציות (תנועתיות) במפרקי הגב התחתון

טיפים לטיפול ביתי בשרירי גב תפוסים

 • היכנסו לאמבטית מים חמים ושהו בה עד 20 דקות (לא מומלץ לבעלי לחץ דם גבוה או לאנשים עם מחלות לב!).
 • מתחו את הברכיים לעבר החזה והורידו אותם מצד אל צד תוך כדי תחושת מתיחה בגב התחתון
 • מרחו משקה אלכוהולי כגון ויסקי על הגב התחתון – דבר שימריץ ויחמם את המקום
 • הניחו כרית חימום על הגב

כאבי גב עקב שינויים ניווניים בעמוד השידרה

הכוונה במושג שינויים ניווניים למצבים בהם עמוד השידרה או המבנים המרכיבים אותו, לרבות החוליות ומפרקי החוליות, מפתחים שינויים (בדרך כלל שינויים אלו קשורים לגיל מתקדם אך לא תמיד, שינויים ניווניים בעמוד השידרה מאובחנים גם באנשים בגילאי ה -40) אשר משנים את מבנה עמוד השידרה ויוצרים בסופו של דבר חוסר איזון של מרכז הכובד במערכת השלד ולחצים על עצבים וכלי דם העוברים בגב (ראו איור).

איור של עמוד שדרה במצבים בריאותיים שונים
איור של עמוד שדרה במצבים בריאותיים שונים

כאבי גב ממקור שרירי

שרירי הגב, כמו כל שרירי בגופנו, עלולים להיות מכווצים באופן זמני או בצורה כרונית.
עקב יציבה לא נכונה, מתח נפשי, עקמת או מאמץ יתר או מאמץ שחיקתי. למשל בעלי מקצועות העומדים שעות ארוכות על רגליהם ונוצר מתח עצום בשרירי הגב העליון, הגב התחתון והאגן, שתפקידם לייצב את עמוד השידרה.
כאבים ממקור שרירי עשויים לנבוע מסיבות פיזיולוגיות כגון מחסור במגנזיום, אשר מחסור בו מתבטא פעמים רבות בכיווצי שרירים או ספאזם – מצב בו השריר “ננעל” או “נתפס” בצורה חזקה.
דוגמא שכיחה לכך הוא כיווץ עז של שרירי השוקיים, שיכולים להתכווץ בפתאומיות בעיקר בשעות הלילה ולגרום לכאב עז.
במצב כזה תרופות מרפות שרירים או נטילת תוספים טבעיים כגון מגנזיום יקלו משמעותית על כאבי הגב שלכם.
כאבים ממקור שרירי מופיעים בעיקר בשכמות, בצוואר, בגב העליון והתחתון ובישבנים\ אך יכולים למעשה להופיע בכל מקום בגופנו.

מהו הטיפול האפקטיבי ביותר לכאבי גב?

 • דיקור נוירולוגי
 • מגנזיום ויטמין B12 או B complex
 • טיפולי ביו-פידבק
 • עיסוי רפואי
 • רפלקסולוגיה

כאבי גב ממקור של מתח וחרדה

כאבי הגב שלכם עלולים לנבוע אם אתם נמצאים במצב של מתח וחרדה. סטרס נפשי מכווץ את שרירי הגוף, מפחית משמעותית את זרימת הדם לשרירים, דבר שמפחית את חימצון הרקמות השרירי גופנו ובשרירי הגב. בנוסף, גם אם הרקע הראשוני לכאבי הגב היה שינוי ניווני או מקור מכני כגון פריצת דיסק או בלט דיסק, מתח מחמיר את המצב שכן השרירים המכווצים נאחזים בחוליות עמוד השידרה ויגרמו ללחץ נוסף על עצבים היוצאים מחוליות אלו.

שיטות הטיפול בכאבי גב עקב מתח וחרדה

 • דיקור נוירולוגי
 • צמחי מרפא להרגעה
 • טיפולי ביו-פידבק
 • עיסוי רפואי
 • רפלקסולוגיה

כאבי גב כתוצאה מפריצת דיסק

פריצת דיסק בין חולייתית היא אחת הסיבות השכיחות להופעתם של כאבי גב. מדובר בפריצה של הדיסק, שמהווה כאמור את בולם הזעזועים.
קיימות כמה דרגות של פריצת דיסק:
במצב הראשוני מתרחש מצב ראשוני הנקרא בלט דיסק, כלומר המעטפת החיצונית של הדיסק בולטת. תופעה זו מכונה Bulging Disc (ראו באיור הראשון) ומעטפת הדיסק עדיין לא נקרעה.
ברגע שמעטפת הדיסק נקרעת, הנוזל שנמצא בתוך גרעים הדיסק פורץ החוצה (ומכאן הכינוי “פריצת דיסק”) והלחץ על העצבים וכלי הדם היוצאים בין שתי החוליות גדל באופן משמעותי.

כאבי גב מפריצת דיסק

איור של עמוד שדרה עם פריצת דיסק (מימין) לעומת עמוד שדרה ללא פריצת דיסק (צד שמאל)

הסימפטומים העיקריים במצב של פריצת דיסקהיכללו:
כאבי גב חזקים, הקרנה לרגליים, תחושת נימול או שריפה, חום או קור לאורך הרגל המוקרנת וכאב בישבנים. ייתכנו מצבי פריצת דיסק בהם הגב לא יכאב, אך התופעות יתבטאו בעיקר בהקרנת כאבים לרגליים.
פעמים רבות הנוזל שפורץ החוצה יוצר תגובה דלקתית על העצב שנלחץ או על חלקים בתעלת חוט השידרה (אותו צינור מרכזי שהוא מעין “ארון חשמל” המוביל את כל העצבים מאיזור המוח לאורך עמוד השידרה כולו) ומקור כאבי הגב יכול להיות הדלקת שנוצרה ולא הלחץ העצבי שנוצר.
הדלקת תיווצר מחיכוך בין הנוזל שפרץ לבין העצב שגורם לגירוי מכני היוצר בסופו של דבר דל’ת (לעתיים מכנים בעייה זו בטעות בשם דלקת בעמוד השידרה – שזו בעיה אחרת שעליה נדון בהמשך דף זה) שני הגבהים השכיחים בהם נוצרת פריצת דיסק הם גובה החוליות L4- L5 וגובה החוליות L5- S1, שכן אלו האיזורים הרגישים ביותר עליהם מופעל רובו של הלחץ המכני בגופנו.

שיטות טיפול לכאבי גב מפריצת דיסק

 • דיקור נוירולוגי
 • טיפול בפולסים אלטרו מגנטיים
 • רפואת תדרים לחידוש ההולכה העצבית
 • עיסוי אורטופדי
 • דיקור יפני
 • פיזיותרפיה

 

כאבים מפרקי עמוד השידרה

בין כל שתי חוליות ישנם מפרקים הנקראים פאצטים. במצבים מסויימים, נוצרת פגיעה במפרקים אלו בעיקר על רקע טראומה (חבלה) או על רקע מאמץ ניכר, למשל ריצה המפעילה לחץ רב על מפרקי עמוד השידרה.
לפעמים תיווצר דלקת כרונית, המתבטאת בכאב בזמן פיתול הגב או בתנועה. בדרך כלל הכאב יוגבל לנקודה מסויימת שהיא המפרק הבעייתי, אך עדיין יכולה להיות הקרנת כאב לאיזורים כמו עכוז ומפשעה.
בדרך כלל שינויים ניווניים אלו קשורים לגיל (שכיח יותר בגיל מבוגר) ולשחיקה.
במצבים מסוייימים אוסטיאופיטים מחוליות שכנות יכולים “להתחבר” וליצור תופעה הנקראת קשחת של המפרק, מה שמגביל מאוד את יכולת התנועה שלו.
הקשחת עשויה לגרום לכאב, ובמיוחד אם השינויים הניווניים יוצרים לחץ על עצבים היוצאים מעמוד השידרה תתרחש הקרנת כאב לישבנים ולרגליים, נימול וחולשת שרירים.
עם השנים עלול המפרק לשנות את צורתו ולסבול משינויים ניווניים המתבטאים בגידול של מבנה גרמי (רקמת עצם) סביבו – תופעה המכונה אף בשם אוסטאופיטים.
תופעה זו עשויה ליצור נוקשות או קשיחות של המפרק הבעייתי או של החולייה הקרובה אליו ולפגוע בגמישות הגב. ניתו לאבחן את הבעיה לרוב על ידי צילום רנטגן. על מנת לקבל תמונה מדוייקת יותר של הבעיה.
במצבים מסויימים תידרש בדיקת מיפוי עצמות, שבה ניתן יהיה לזהות איזה מפרק מודלק ולכוון אליו בצורה מדוייקת יותר את הטיפול (הטיפול המערבי יכלול הזרקת קורטיקו-סטרואידים למפרק המודלק על מנת להתגבר על הדלקת ובכך להפחית את הכאב).

הטיפול בכאבים מפרקי עמוד השידרה

 • דיקור נוירולוגי
 • טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים
 • גלי הלם
 • עיסוי אורטופדי

כאבי גב עקב ספונדילוזיס (ספונדילופטיה)

ספונידלופטיה היא שם כללי לשינויים ניווניים בעמוד השידרה. בדרך כלל השינויים נוצרים בגופי החוליות, במבנה שלהו או במיקום החוליות. השינויים מתהווים עקב שינויי גיל, הפרעות בתנועת הסידן ולחצים מכניים.
כאבי גב עקב ספונדילוזיס
אחד המצבים השכיחים של ספונדילוזיס הוא החלקה של חוליה, למשל חולייה גבית L4 “המחליקה” מהמיקום שלה ובולטת אחורה או קדימה מעמוד השידרה. אם נסתכל במצב כזה על עמוד השידרה בו כל חוליה “מסודרת” באופן סימטרי אחת מתחת לשנייה, נראה בצילום כי חוליה אחת “החליקה” ממיקומה.

התופעה גורמת לכאבי גב, לעתים קשים, בעקבות לחץ על עצבים וכיווצי שרירי הגב בתחתון, שאמורים לתמוך בחוליה, ברגע שהחוליה “זזה” ממיקומה שרירי הגב מתכווצים על מנת לתמוך בשינוי ולמנוע נזקים נוספים לעמוד השידרה, מה שגורם לכשעצמו לכאבי גב חזקים.
השינוי במנח החוליה עלול ללחוץ גם על עצבים ולגרום להקרנת כאבים לעכוז ולרגליים, תופעה המתרחשת גם במצבי פריצת דיסק או בלטת דיסק.

לאבחון הבעיה – לרוב צילום רנטגן יספיק, במקרים מסויימים תידרש טומוגרפיה ממוחשבת CT, על מנת לקבל תמונה מדוייקת יותר של הבעייה. הדמיית MRI (תהודה מגנטית) תיתן את התשובה המפורטת ביותר.

הטיפול המתאים בספונדילופטיה

 • דיקור נוירולוגי
 • טיפול בפולסים אלטרו מגנטיים
 • רפואת תדרים לחידוש ההולכה העצבית
 • עיסוי אורטופדי
 • דיקור יפני
 • פיזיותרפיה

כאבי גב עקב מחלות ראומטולוגיות

מחלות ראומטולוגיות כגון דלקת פרקים שגרונית Raumatoid Asrthritis הם מחלות בהן מערכת החיסון מזהה חלקים מסויימים של הגוף (לרבות מפרקים) כגורם זר ו “תוקפת” את המפרק. תגובה זו יוצרת דלקתיות, כאב ולעתים במצבים מתקדמים אף שינויים ניווניים קשים במפרקים.

בדיקות דם הבודקות ערכי CRP – חלבון שבערך גבוה מצביע על מצב דלקתי בגופנו, בדיקת RF – ערך גבוה שלו מצביע על אפשרות לקיומה של דלקת פרקים. ESR – שקיעת דם – אם היא גבוהה ייתכן מצב דלקתי במקרים מסויימים תידרש טומוגרפיה ממוחשבת CT, או הדמייה בתהודה מגנטית MRI על מנת לקבל תמונה מדוייקת יותר של הבעיה. בנוסף מומלץ על בדיקת ראמטולוג, שהוא רופא המתמחה בכאבי פרקים ורקמות חיבור

שיטות טיפול תואמות:

 • דיקור נוירולוגי
 • טיפול בפולסים אלטרו מגנטיים
 • רפואת תדרים לחידוש ההולכה העצבית
 • עיסוי צמחי מרפא להורדת הדלקתיות
 • כורכומין להורדת הדלקתיות ורמת הכאב
 • שמן אומגה 3 ממקור צמחי
 • דיקור יפני
 • פיזיותרפיה

כאבי גב עקב עקמת (סקוליוזיס)

מחלות ראומטולוגיות כגון דלקת פרקים שגרונית Raumatoid Asrthritis הם מחלות בהן מערכת החיסון מזהה חלקים מסויימים של הגוף (לרבות מפרקים) כגורם זר ו “תוקפת” את המפרק. תגובה זו יוצרת דלקתיות, כאב ולעתים במצבים מתקדמים אף שינויים ניווניים קשים במפרקים.

כאבי גב עקב עקמת

איור המדגים עקמת בעמוד השידרה (סקוליוזיס) היוצרת חוסר איזון בעמוד השידרה ובשרירי הגב

בדרך כלל צילום רנטגן מספיק על מנת לאבחן את הבעייה. במרבית המקרים האבחון בלקיניקה יראה (ראו באיור המצורף) בעין בלתי מזוינת – בצורה של כתף אחת שגבוהה יותר מהכתף השנייה או מישוש של החוליות יראה שהן סוטות ממיקומן הרגיל בשני איזורים: בצד אחד בעמוד השדרה העליון (צוואר) ובצד הנגדי בעמוד השידרה התחתון בנוסף בדיקה של עצמות האגן תראה הבדלים בגובה של עצמות האיליאק (עצם האגן) בימין ובשמאל.

הטיפול האפקטיבי בכאבי גב עקב עקמת

 • דיקור נוירולוגי
 • טיפול בפולסים אלטרו מגנטיים
 • רפואת תדרים
 • עיסוי
 • דיקור יפני וקרניו סקראל

היצרות של תעלת חוט השידרה Spinal Stenosis

היצרות של תעלת חוט השידרה יוצרת לחץ עצבי על החוט ועל העצבים העוברים בו. בניגוד למצבי פריצת דיסק או בלט דיסק, שבהם המעטפת של הדיסק בולטת או נפרצת ולוחצת על רקמות סמוכות, במצבים של spinal stenosis הלחץ מתרחש בתוך תעלת חוט השידרה עצמו.

מרבית המקרים של היצרות תעלת חוט השידרה מתרחשים בגב התחתון. הלחץ על העצבים יוצר הקרנה של כאב או נימול / שריפה / רדימות בגפיים התחתונות. אחת מהתופעות השכיחות היא סיאטיקה, מצב בו כאב מוקרן לאורך הרגל האחורית בעקבות לחץ עצבי המופעל על עצב האישיאס.

היצרות של תעלת חוט השידרה – גורמים?
היצרות של תעלת חוט השידרה מתרחשת בעקבות גיל, גידולים בעמוד השידרה, מרכיב גנטי – כאשר קוטר התעלה קטן עוד מרגע הלידה או הילדות, שינויים מבניים בעמוד הדידרה כגון ספונדילוליסטיז – מצב בו חולייה מחליקה ומשנה את מבנה עמוד השידרה ומצבים דלקתיים המערבים שחיקה של המפרקים כגון אוסטיארתריטיס או מחלת פרקים כגון ראמטואיד אתריטיס המשנה את צורת עמוד השידרה. גם שברים בעקבות טראומה או חבלה לעמוד השידרה עשויים ליצור שינויים גרמיים שילחצו על מבנה תעלת חוט השידרה ויצרו אותו.

תסמינים להיצרות של תעלת חוט השידרה
הסימנים הם חוסר יציבות בהליכה, כאב בזמן הליכה המשפר במנוחה, נימלול או תחושת סנסוריות לא נעימות כגון קור או חום ברגליים. בדרך כלל נדרשת הדמיית CT או MRI על מנת לאבחן את הבעיה. בנוסף, בדיקת הולכה עצבית EMG עשויה לאבחן הולכה עצבית לא תקינה לעצבי הרגליים.

הטיפול האפקטיבי בהיצרות של תעלת חוט השידרה

 • טיפול בפולסים אלקטרומגנטיים
 • תרגילי מתיחה לעמוד השידרה
 • דיקור נוירולוגי שיכול הלקל עד מידה מסויימת.
 • במקרים מסויימים אין מנוס מפרוצדורה ניתוחית.

טיפול בכאבי גב בפולסים אלקטרומגנטיים

מדובר בשיטת טיפול וריפוי ללא תרופות ע”י מכשיר יחודי, המשרה על האזור הפגוע שדה מגנטי משתנה באמצעות זרם חשמלי שמשתנה בצורת הגל ובעוצמתו, בהתאם לבעיה או מחלת המטופל.
המכשיר קיבל אישור FDA המעיד על כך שהטיפול בטוח לחלוטין, זאת לאחר שעבר מחקרים רבים.
כל רקמה בגופנו, לרבות שרירי הגב, הגידים והחוליות בעמוד השידרה מורכבת למעשה מאוסף של תאים.
הצטברות של רעלנים, שינויים דלקתיים ברמת התא, תזונה לקויה, שינויים ניווניים ומחלות רקע גורמים לשינויים בפעילות של התאים.
כתוצאה מכך הפעילות המטבולית (שקשורה לחילוף החומרים) של הרקמות (למשל שרירי הגב התחתון) נפגעת ואיזור הגב כולו ירגיש כאוב, “תפוס” ומודלק. במצב כזה תיפגע גם ההולכה העצבית מעמוד השידרה אל שרירי הגב ואל הרגליים, המעוצבבות על ידי עצבים היוצאים מחוליות הגב התחתון.
במצבים כאלו, טיפול בפולסים אלקטרומגנטיים, המכונה כיום בספרות העולמית “ריפוי ברמת התא”, יועיל מאוד.

מהן השפעות טיפול בפולסים על הגב?

 • השפעות ברמת התא

בתוך התא מתרחשים תהליכים פנימיים בינתאיים המשפרים את התקשורת בתאים שנפגעו, וכך נוצרת פעולה של שיפור זרימת הדם, איזון בפעילות החשמלית ומכאן התחלה של תהליך ריפוי!! הטיפול עוזר בעיקר לבעיות אורטופדיה, איחוי שברים, מחלות עצם, פרקים ושינויים ניווניים, כאבים לאחר ניתוחים שונים כולל ניתוחי גב ופריצת דיסק, פגיעות ספורט ודלקות. מטופלים שעברו טיפול זה החלימו יותר מהר וסבלו מפחות זיהומים ופחות כאבים.

 • עידוד זרימת הדם וסיקולציית הדם באיזור הגב התחתון

טיפול בשדה אלקטרו מגנטי גורם לאספקת דם סדירה באמצעות כדוריות הדם האדומות, יכולת הספיגה והעברת חמצן ממקום למקום עולה באופן משמעותי וכתוצאה מכך מתרחשת האצה בתהליך הריפוי של הגוף המתווסף לאפקט אנטי דלקתי נרחב.

 • השפעה על הולכה עצבית של אותות כאב למוח

טיפול בכאבי גב באמצעות פולסים אלקטרומגנטיים ישפיע על הולכת הכאב בתאי העצב למוח ובכך עוזר בהבראת רקמות הגב התחתון.

שילוב של שיטות טיפוליות לפתרון כאבי הגב

במרבית המקרים, יש צורך לשלב מספר שיטות טיפוליות עבור כאבי גב. הכאבים עשויים להתרחש על רקע מגוון רחב של סיבות, ביניהן יציבה לא נכונה, שינויים ניווניים בעמוד השידרה, הנעלה לא נכונה, חוסר פעילות גופנית ועוד.
לכן טיפול בכאבי גב צריך להתחשב בשורש הבעיה – למשל במקרה בו יש לחץ רב על חלקי גב תחתון כתוצאה מהנעלה לא נכונה יש לשקול התאמת מדרס אורטופדי ו/או נעלים אורטופדיות.

הזנחה של כאבי גב והתעלמות מסימני המצוקה שהגוף שולח עלולה לגרום למצב של כאבי גב כרוניים ולכן לא מעט אנשים יכולים להעיד כי כאבי גב כרוניים הינם מנת חלקם, כמו גם מנת חלקם של רבים ממכריהם.
בשנות האלפיים בהן אנו חיים, עשרות אחוזים מהאוכלוסייה בישראל ובעולם כולו מדווחים על כאבי גב כרוניים, כאלו אשר מלווים אותם לאורך שנים רבות בחייהם, ועשויים להשתנות מתקופה לתקופה בעצמתם או באזורים הספציפיים בהם הם ממוקדים.

כתבות וסרטונים
כאבי גב במהלך הישיבה
טיפים לישיבה נכונה מול מחשב
הגורם המרכזי לכאבי הגב שמופיעים במהלך ישיבה ממושכת, הוא הלחץ הגדול שמופעל על הגב התחתון. רבים לא יודעים זאת, אך הלחץ המופעל על עמוד השדרה המתני בזמן ישיבה, גבוה יותר מהלחץ המופעל על עמוד השדרה המתני בזמן עמידה.כך מטפלים בכאבי גב עקב ישיבה במרפאות אלטרנטיבה,...
כאבי גב בהריון
כאבי גב בהיריון
הכאבים גב לא פוסקים? חשוב שלא לקבל את הכאבים כגזירת גורל- ישנו מגוון רחב של דרכים להתמודד עם הכאבים ולכן אין סיבה להמשיך ולסבול לחינם. קראי
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ