h

כאבים בידיים

כאבי ידיים
כאבי ידיים

כאבים בידיים – טיפול יחודי משולב במרפאות אלטרנטיבה.
סובלים מדלקת בכף היד?
נימול בידיים המקרין כאב? כאבי מרפק טניס או כאבי פרקים בכף היד? יש אלטרנטיבה.
במרוצת השנים טופלו במרפאה אלפי אנשים עם כאבי ידיים בהצלחה מרובה.

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

כאבים בידיים - שיטות טיפול משולב

במאות מקרים אף בוטלו ניתוחים מתוכננים בעקבות הטיפול היחודי המשולב הכולל:

  • דיקור יפני 

משפר את זרימת הדם לאיזור הבעיה, מפחית לחץ נוירו – וסקולרי הגורם ללחץ על עצבים היוצאים מהצוואר ומעצבבים את איזורי היד השונים. דיקור יפני מטפל בדלקתיות (אם נוצרת) ומחזק את מערכת החיסון. לעיתים בעייה כרונית כמו סינוזיטיס או מערכת חיסונית מוחלשת שמתמודת עם בעייה כרונית הקיימת בגוף מעכבים מאוד את יכולת הגוף להחלים ממצבים של כאבי ידיים או דלקות בידיים.

  • גלי הלם

במקרים מסויימים של הידבקויות גידים, הסתיידויות ומצבים כרוניים שלא ניתנים לפתרון גלי הלם הם הפיתרון האחרון לפני ניתוח.

  • רפואת תדרים 

רפואת תדרים הינו טיפול עוצמתי לתאים מודלקים שאינם נרפאים בעקבות חיסוניות נמוכה או סירקולציה בעייתית. מצבים אלו מאפיינים מאוד כאבי ידיים כרוניים או דלקות בגידים ובשרירים העוטפים את היד.
לטיפול בכאבים בידיים לעיתים משלבים תראפיות מנואליות:

  • טווינה.
  • פיזיותרפיה.
  • אוסטיאופתיה.

במצב של כאבים בידיים ובעיות אחרות בידיים, כאשר הבעיה לא נפתרת באמצעות זריקות קורטיזון או בכל אמצעי אחר כמו פיזיותרפיה. האופציה האחרונה הנותרת לסובלים היא ניתוח.
ניתוח לא תמיד מצליח וכמובן כרוך בסיכונים כגון פגיעה בעצבים, כאבים עזים בעקבות הצלקת שנוצרה וסיבוכים אחרים עד כדי פגיעה ביכולת יישור האצבעות ובתחושות של אצבעות או איזורים שונים בכף היד ובמרפק.

נימול באמצבעות
נימול באמצבעות
שיטות טיפול

כיצד כאבים בידיים באים לידי ביטוי?

המונח כאבים בידיים הוא מונח כללי הבא לתאר מצבים של בעיות אורטופדיות או נוירולוגיות המערבות את הידיים. קיימות בעיות רבות המערבות את הידיים. חלק מהבעיות קשורות למרפק, כגון מרפק טניס, חלק מהבעיות קשורות לכף היד – כמו דלקת בגיד כף היד, דלקת בכף היד, רדימות בכף היד (תלונה הקשורה בעיקר למצבי תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome).

חלק ניכר מהאנשים מתלונן על כאבים בידיים כלליים – הרבה פעמים מדובר בהקרנה לאורך הזרוע או לכל אורך היד הנובעת מבעיה צווארית כמו פריצת דיסק צווארית או כאבי כתף המקרינים לאורך היד. מצבים נוספים היוצרים כאבים אלו הם דלקות פרקים, כגון ראומטאיד אתריטיס (שיגרון) ,היוצרת נפיחות, אדמומיות ושינוי במבנה האצבעות. הכאבים יכולים להופיע על פני האצבעות אך גם בכפות הידיים עצמן.

תחושות של נימול, רדימות וחוסר תחושה בידיים

מרבית האנשים מתלוננים על כאבים בידיים, אך בהרבה מקרים מתלוות לבעיה תחושות כגון נימול בידיים, חוסר תחושה בידיים, חולשה של היד או רדימות בכף היד. בדרך כלל מדובר על בעייה עצבית, כמו נזק או לחץ על עצבים המעצבבים איזורים שונים בידיים. 

נימול בידיים
נימול בידיים

בעיות נפוצות היוצרות כאבים בידיים

הסיבות לכאבים בידיים עשויות להיות שונות ומגוונות. לפניכם מספר סיבות שכיחות שגורמות לכאבים באיזורים שונים בידיים:

מרפק טניס –  בדרך כלל מדובר בדלקת עקשנית המערבת את גיד המרפק המשפיע על מרפק טניס על תנועות המרפק. לפעמים המצב מתפתח למצב כרוני ואז פעולות פשוטות כגון הרמת צלוחית או ספל קפה הופכות לכואבות עד בלתי אפשריות לביצוע. מרפק טניס מערב לפעמים הדבקויות של הגיד – דבר שהופך את הבעיה לכרונית ועקשנית. חשוב לזהות את הבעיה מוקדם ככל הניתן.

שחיקת סחוס ודלקות שונות

השימוש המונוטוני בכף היד עשוי ליצור עם השנים בעיות בכף היד. חלק מהבעיות נובעות עקב שחיקת סחוס של מפרקי כף היד, חלק מהבעיות עקב דלקות וזיהומים הנוצרים בכף היד וחלק מהבעיות הן כאב המוקרן אל כף היד ממקומות אחרים, למשל מן המרפק או מן הצוואר.
מרפאות אלטרנטיבה מציעות טיפול יחודי משולב עבור בעיות בכף היד. במהלך חיינו אנחנו משתמשים באופן תדיר בכף היד, למגוון פעולות ולמעשה עבור רוב פעולות החיים.

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית, הנקראת גם Carpal Tunn תסמונת תעלה קרפלית el Syndrome, מערבת לחץ או נזק לעצב העובר בתעלת כף היד. אנשים רבים מתלוננים על תחושת נימול בידיים, רדימות או כאבים בעת עבודה עם מחשב, רכיבה על אופניים או במצבים פשוטים כגון נהיגה (בזמן נהיגה מופעל לחץ על כף היד עקב התנוחה המונוטונית של הידיים על ההגה). תסמונת התעלה הקרפלית מאובחנת בדרך כלל על ידי בדיקות המאבחנות את המוליכות של העצבים המגיעים אל כף היד מעמוד השידרה הצווארי. בהרבה מקרים התופעה מתרחשת בכלל בגלל לחץ על עצב היוצא מעמוד השידרה הצווארי. במקרים מסוימים ניתן למנוע ניתוח על ידי טיפולי דיקור יפני. 

דלקת בכף היד  – מערבת בדרך כלל את הגיד המיישר של האגודל. חלק מהרופאים מאבחנים דלקת בגיד כף היד בשם: Tenosenovitis. לפעמים מדובר בכאבים חזקים על כריות הידיים (במיוחד הכרית שמתחת לאגודל). לעיתים מדובר בכאבים כלליים סביב שורש כף היד. יש בדיקות פשוטות המאפשרות לאבחן את הבעייה. למרבה הצער, במקרים רבים דלקת בכף היד הופכת לכרונית וקשה לטיפול.

דלקות פרקים – אוסטאו-ארטריטיס, ראומטואיד-ארטריטיס דלקות פרקים אוטואימוניות ואחרות – כולן עלולות לגרום לכאבים גם במפרקים השונים של היד.

כתף קפואה  – הוא מצב בו תהליך דלקתי גורם לכאבים ולהגבלת תנועה במפרק הכתף.

לחץ עצבי ונזקים לדיסק – מצבים כמו פריצות דיסק בחוליות הגב האמצעי או העליון, בלטים ולחצים של חוליות על הדיסק שביניהן, עלולים להקרין לאורך היד והזרוע ולגרום לכאבים.

ישנם פציעות ומצבים רבים נוספים בהם עלולים להיווצר פריקה של הכתף או המרפק, נקעים במפרקי היד השונים או שבר באחת מעצמות היד, ולגרום לכאבים אקוטיים.

הפיברומיאלגיה היא מחלה הגורמת לכאבים כרוניים בשרירי הגוף כולו, עשויה להשפיע גם על אזור היד.

נוירופתיה היקפית – פגיעה עצבית שגורמת לאובדן ביכולות חישתיות ומוטוריות ולכאבים עצביים, שיכולים להופיע גם באזורי היד השונים.

מבנה היד

האזור האנטומי של היד כולל מספר איברים עיקריים: האצבעות וכף היד, שורש כף היד, אמה, זרוע, מרפק ואת חגורת הכתפיים.

לפניכם פירוט של עיקר מרכיביהם של מבנים אנטומיים אלו:

כפות הידיים והאצבעות: מורכבות מעצמות רבות מאוד וקטנות, בהן עצמות המסרק, המחברות בין העצמות הגליליות של האצבעות לבין שמונת עצמות שורש כף היד. השרירים העיקריים בכף היד ממוקמים בבסיסי הזרת והאגודל. לעומת זאת, האצבעות עצמן אינו מכילות שרירים כלל, אלא גידים רבים הנאחזים בהן. אזורים אלו עשירים מאוד בעצבים, המאפשרים את יכולת החישה והתנועתיות העדינות והמפותחות.

שורש כף היד – אזור מצומצם הכולל עצמות, מפרקים, גידים, שרירים ועצבים רבים, וכן את התעלה הקרפלית, דרכה עוברי העצב המדיאני ותשעה גידים האמונים על תנועת האצבעות.

האמה – אזור שבין שורש כף היד למרפק, ובה עוברות עצמות הרדיוס והאולנה (המכונות בעברית עצמות הגומד והחישור), וכן השרירים המניעים חלקים נרחבים משורש כף היד ומהאצבעות.

המרפק – המפרק שמצוי בין האמה לזרוע, ובין עצמות הרדיוס והאולנה לעצם הזרוע.

הזרוע – משתרעת בין הכתף למרפק, כוללת בעיקר את עצם הזרוע ואת השריר הדו ראשי והתלת ראשי.

חגורת הכתפיים – מחברת בין הגו לגפיים העליונות, כוללת את עצמות הבריח והשכמה, ואת שרירי הדלתואיד. מבנים אנטומיים מורכבים אלו מעוצבבים על ידי עצבים הנובעים מאזור מקלעת הזרוע: עצב התווך, עצב השחי, עצב הגומד, עצב החישור, ועצב השריר והעור.

מצב חירום רפואי: כאב ידיים שמעיד על התקף לב

במצב של התקף לב, בו שריר הלב סובל מחוסר אספקה מספקת של חמצן בעקבות חסימה באחד העורקים הכליליים, מתחילים להישלח איתותים עצביים של כאב אל המוח. בגלל הקרבה האנטומית בין הלב ליד, המוח עשוי לפרש בטעות את איתותי הכאב העצבי כמגיעים מהזרוע, בעוד שלמעשה מדובר בשריר הלב.
לפיכך, כאבים בידיים או בזרועות, ובעיקר ביד השמאלית, שעשויים להיות מלווים גם בכאב בחזה, בלסת או בגב העליון, ובתסמינים נוספים כמו קוצר נשימה, הזעה מוגברת, חיוורון חולשה וחרדה – עשויים להעיד על התרחשותו של אירוע לבבי. במצב זה יש להזעיק עזרה רפואית דחופה.

כאבים בידיים שמעידים על בעיה רפואית חמורה

מרבית הכאבים בידיים, ניתנים לטיפול על ידי מטפלים מנוסים ומקצועיים, גם ללא צורך בבדיקות הדמיה ובירור רפואי נרחב. אולם, יש מקרים מסוימים בהם כאבים בידיים עלולים להעיד על מצבים רפואיים חמורים.
כאב חד ופתאומי, בעיקר בעקבות פציעה או נפילה, וודאי אם הוא מלווה בקול פיצוח, עלול להעיד על שבר באחת מעצמות היד, אשר מחייב פנייה לקבלת עזרה רפואית וקיבוע מתאים.

נימול בגפיים, המלווה בסחרחורות וכאבי ראש, עלול להעיד במקרים מסוימים על רמה גבוהה מאוד של טסיות דם, אשר יוצרת חסימה בכלי הדם, ומהווה סיכון לאירוע מוחי. מצבים אחרים בהם מופיעים תסמינים כמו כאב נוירולוגי, המלווה בנימול ועקצוץ של אזורים שונים ביד באופן כרוני, עלולים להצביע על פגיעה עצבית.
במידה ומתרחשת פגיעה עצבית, היא יכולה לנבוע ממגוון רחב של סיבות רפואיות, שחלקן עלולות להיות מסוכנות. על כן, במצבים אלו, מומלץ לקבל עזרה רפואית, על מנת לשלול מצבים מסוכנים הדורשים טיפול דחוף.

כתבות וסרטונים
כאבים באצבעות הידיים
כאבים באצבעות הידיים
סובלים מבעיות וכאבים חזקים באצבעות הידיים וחיי השגרה שלכם משתבשים בעקבות הכאב? השיטות המקובלות לטיפול לטיפול בכאבי אצבעות המגיעות מתחום הרפואה האלטרנטיבית הן למשל טאי צ'י, דיקור יפני, פיזיותרפיה, טיפול בגלי הלם, טיפול בפולסים אלקטרומגנטיים, יוגה ופלדנקרייז
טיפול משולב לכאבי ידיים
אופיר פרימן, מומחה לרפואה סינית ויפנית במרפאות אלטרנטיבה מסביר על כאבי הידיים המתחלקים לסוגים שונים ובמספר מקומות לאורך היד: כף היד, אצבעות, מרפק, איך זה מרגיש ומה הסיבות לכאבי אלו? וכיצד לטיפול בכאבי הידיים והאצבעות בצורה האפקטיבית ביותר מרפאות אלטרנטיבה פיתחו שיטת אבחון מדויק של...
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ