h

כאבי רגליים

כאבי רגליים
כאבי רגליים

סובלים מכאבי רגליים? אלטרנטיבה מציעה טיפול יחודי משולב, המתבסס על נסיון טיפולי של למעלה משלושים שנה לכאבי רגליים הנובעים ממגוון סיבות.
טיפול בכאבי רגליים מצריך אבחון נכון של הבעיה, הטיפול תלוי בסיבה.
האם הבעיה היא מקומית? האם כאבי הרגליים מוקרנים מעמוד השידרה? האם קיימת ברקע מחלה של מחלת העצבים?
כל בעיה מצריכה טיפול אחר. לעיתים יש בעיות משולבות המביאות למצבים של כאבי רגליים.

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

סוגים של כאבי רגליים

מרבית האנשים יחוו בימי חייהם לפחות פעם אחת כאבי רגליים. סיבות רבות מביאות לכאבי רגליים. לכן חשוב לאבחן ולמצוא את הסיבות לכאב. האם הבעייה היא אכן הרגליים? אולי מקור הבעיה בעמוד השידרה בכלל? האם הבעיה היא עצבית או מקורה בזרימת דם לקויה?

 • כאבי רגליים עקב סיבות נוירולוגיות כגון נוירופתיה סוכרתית – הפרעה הפוגעת במערכת העצבים. במצב של נוירופתיה סוכרתית החולים מתלוננים על תחושות מוזרות ברגליים – שריפה, נימול ברגליים, צריבה, תחוש עקצוץ או כאבי רגליים. בנוסף לטיפול התרופתי חשוב לשלב תוספי מזון כמו B12,B6,B1. ולצעוד עם נעליים פיזיולוגיות המשפרות את זרימת הדם.
 • כאבי רגליים עקב לחץ על עצב שידרתי
  הכאבים נובעים עקב הקרנות מהגב לרגליים, בדרך כלל בבעיות כגון אישיאס, בלט או פריצת דיסק. הטיפול יכוון לאזור הגב, פיזיותרפיה, טווינא, דיקור סיני ויפני, אוסטיאופטיה, איזון והורדת העומס מהמפרקים ע”י נעל פיזיולוגית טיפולית.
 • כאבי רגליים עקב טרשת עורקים
  זוהי מחלה קשה הנגרמת מעודף שומנים בדם, עודף משקל, יתר לחץ דם ועישון, הגורמים למשקעים בעורקים ועורקי הגפיים (ניתן לבדוק היתכנות הבעייה ע”י בדיקת דופלר). ההפרעה מוגדרת כאי ספיקה של עורקי הרגליים. אספקת דם לקויה יכולה לנבוע מהיצרות זמנית של כלי הדם עקב התכווצותם או עקב התכווצות שרירי הרגליים הלוחצים על כלי הדם.

(ראה גם בלחץ נוירווסקולרי) או מהיצרות קבועה הנובעת משינויים אנטומיים ברגל. אספקת דם לקויה מוגדרת כהפרעה איסכמית – השרירים לא מקבלים חמצן מספיק לתפקודם התקין. ההפרעה מרמזת בדרך כלל על סבירות גדולה יותר למחלות לב ושבץ. הטיפול נעשה בדרך כלל ע”י תרופות לדילול דם והליכה על מנת לשפר את זרימת הדם לרגליים. דיקור יפני או דיקור סיני הם אפקטיביים במיוחד לכאבי רגליים על רקע זרימת דם לקויה.

 • כאבי רגליים ממחלת הסכרת והיצרות כלי הדם
  כאבי רגליים מסוג זה מלווים בדרך כלל בדליות ( וורידים בולטים) ובעיות בקרישת הדם עקב מחזור דם לקוי. המאפיין העיקרי הוא התגברות של הכאבים בעיקר בזמן הליכה. בסוג זה של כאבים ניתן להיעזר בטיפולים אפקטיביים במיוחד של רפואה סינית ורפואה יפנית, דיקור יפני. גם צמחי מרפא סיניים שעוזרים לזרימת דם יכולים לשפר את המצב באופן משמעותי. במקרה של כאבי רגליים עם התכווצויות שרירים חשוב להוסיף ויטמין E200 ומגנזיום, בעיקר לפני שינה. מדרסים גם הם יכולים להוריד לחץ מהעקב ומכף הרגל.
 • כאבי רגליים עקב שברי מאמץ
  הכאבים נובעים עקב מאמץ יתר, בעיקר בגלל פעילות ספורטיבית. בדרך כלל מדובר על כאבים באזור השוק, עצם הטיבייה. הטיפול: מנוחה, טיפול פיזיותרפי משולב בדיקור סיני ויפני, מדרסים ונעליים פיזיולוגיות טיפוליות.
 • כאבי רגליים עקב מבנה אגן ירכיים לא מאוזן וחוסר איזון מבני
  חוסר איזון מבני כגון אורכי רגליים לא שווים, עצמות אגן בגובה שונה, צד מסויים בגוף הנוטל את מרבית העומס השלדי או שרירים חלשים גורמים במצבים רבים לכאבי רגליים. חוסר איזון מבני יכול להיות נרכש (למשל אדם שנקע את הרגל והלך במשך מספר שבועות על הרגל השנייה – שנטלה על עצמה את מרבית העומס) או מולד – למשל אורכי רגליים לא שווים.
 • כאבי רגליים עקב לחץ נוירו-וסקולרי
  לחץ נוירווסקולרי משמעותו לחץ על כלי דם (וסקולרי) ועל עצבים היוצאים לכיוון הרגליים. לחץ כזה יכול להיווצר מצניחה של איברים בבטן התחתונה הלוחצים על המפשעה ועל הרצועה האינגווינלית – דרכיהן עוברים כלי הדם והעצבים בדרכם מטה אל הרגל.
 • כאבי רגליים הנובעים מדורבן או דלקת בכף הרגל
  בגלל כאבי דורבן בעקב מתפתחת נטיה בהליכה שמעמיסה על אזור כף הרגל הקדמית. כתוצאה מהליכה לא נכונה נוצר עומס לא תקין על השרירים האחרים. עומס זה עלול לגרום לכאבי גב. יש לטפל בגורם הבעיה – דורבן כף הרגל ע”י גלי הלם בשילוב נעליים פיזיולוגיות ו/או מדרסים.
 • כאבי רגליים על רקע דלקת פרקים אוסטיאוארתריטיס
  דלקת פרקים או אוסטיאוארתריטיס עשויים לגרום לדלקות מלוות עם כאבי רגליים המתבטאים בעיקר בכאבי פרקים כגון כאבי רגליים, כאבי קרסול, כאבי ירך וכאבים בפרקי אצבעות כף הרגל. הטיפול ישלב דיקור סיני ויפני, מדרסים במידת הצורך וצמחי מרפא המטפלים בדלקתיות ומשפרים את מערכת החיסון.
 • כאבי רגליים עקב סטרס (מערכת סימפטטית דומיננטית)
  המערכת הסימפטטית היא מערכת שבין היתר מווסתת את כיווץ כלי הדם ועל ידי כך משפיעה על זרימת הדם לגפיים (ידיים ורגליים). ראוי לציין כי המערכת הסימפטטית היא מערכת הפעילה במצבים של לחץ ומצוקה בגוף. כאשר קיימים כאבי רגליים או כל כאב אחר המערכת הסימפטטית הופכת לדומיננטית – דבר שפוגע עוד יותר בזרימת הדם לרגל. כך נוצר מעגל קסמים שבו כאבי הרגליים מוחמרים.
שיטות טיפול

טיפול משולב בכאבי רגליים יכלול את האלמנטים הבאים

 • פיזיותרפיה מיוחדת
 • דיקור יפני – דיקור יפני מטפל במצבים של זרימת דם לקויה, חוסר איזון באגן ובעמוד השידרה הגורם להקרנות לרגל, לחץ נוירווסקולרי ומצבים של נוירופתיה סוכרתית. דיקור סיני מותאם במקרים מסויימים ומשולב עם דיקור יפני.
 • נעל פיזיולוגית טיפולית – מורידה לחץ מהמפרקים ומשפרת את זרימת הדם אל הרגל. הורדת לחץ ממפרקים כמו מפרק הירך, עמוד השידרה ומהברכיים מפחיתה תופעות של כאבי רגליים, כאבי ברכיים ועשויה למנוע החרפה של מצבים. התאמת הנעל נעשית בהתאם לבעייה ולנוחות של המטופל.
 • גלי הלם – מטפלים בבעיות כמו כאבים הנובעים מאוסטיאוארתריטיס או במצבי דורבן כף הרגל.
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ