h

מיגרנה – מהם התסמינים ומהו הטיפול?

מיגרנה
מיגרנה

גלו את הטיפול הטבעי הייחודי במיגרנה עם אחוזי הצלחה גבוהים לבעיה, סוגי טיפול טבעי במיגרנה, הסיבות להתרחשותה ותקבלו טיפים למניעה ולהפחתה.

באלטרנטיבה הטיפול המתקדם ביותר המשלב פולסים אלקטרמגנטיים, רפואת תדרים ודיקור נוירולוגי יפני לבעיה – אנו מצליחים לעזור גם במקרים נוירלוגיים קשים, שלא זכו להקלה בשיטות אחרות.

 

טיפול במיגרנה

ייחודיות הטיפול במיגרנה נובעת משילוב של מספר שיטות טיפוליות אשר ביחד מפחיתות את המיגרנה באופן משמעותי, עם אחוזי הצלחה גבוהים. הטיפולים באלטרנטיבה מטפלים בשורש הבעיה, בניגוד לטיפול התרופתי שמטפל בסימפטום בלבד, בכאב.

אנו משלבים מספר שיטות טיפוליות, המותאמות למטופל באופן אישי, לאחר אבחון ותשאול מקיפים:

דיקור נוירולוגי יפני – שיטת דיקור זו יעילה מאוד עבור כאבי ראש ותופעות נוירולוגיות בכלל. לאחר אבחון מקיף ברפואה סינית ויפנית, נקבעת סדרת טיפולי דיקור.

רפואת תדרים – טכנולוגיה טיפולית מובילה בארצות שונות באירופה ולאחרונה גם בישראך למגוון בעיות כאב ובריאות. שימוש במכשיר המאזן את המערכת העצבית על סמך איתור ההפרעה בתדרים המגיעים אל תאי הגוף.

טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים – טיפול חדשני המתאים למצבים שונים של חוסר איזון במערכת העצבית.

תזונה סינית – לתזונה משקל רב עוצמה במניעה של מיגרנות. אנו ממליצים על תזונה שמונעת התקפים בהתאם לאבחון ולאופיו האנרגטי של המטופל.

טיפול במיגרנה עם רפואת תדרים
טיפול במיגרנה עם רפואת תדרים
שיטות טיפול

כיצד תדעו האם יש לכם מיגרנה?

זרמים חשמליים שעוברים במחמיגרנה מוגדרת ככאב ראש פעימתי, חד – צדדי, הנמשך לעיתים כמה ימים ברציפות, שנגרם משינויים בזרימת הדם במוח. לעיתים הכאב הוא כה עז, עד שהחולה חייב לשכב בחדר חשוך עד שההתקף חולף. רבים מתבלבלים בין כאבי ראש “רגילים” לבין מיגרנה. כאבי ראש יכולים להיות עזים ולהופיע בכל מקום בראש.
מתי כאב ראש “תמים” יוגדר כמיגרנה? מספיק שיופיעו שניים מהתנאים הבאים:

 • כאב הראש הוא חד צידי
 • ההתקף פוגע בתפקוד היומיומי
 • לכאב מתווספת בחילה או הקאה
 • הכאב מוחמר במאמץ (או שמנוחה ושכיבה בחדר חשוך מקילה על הכאב)
 • קיימת רגישות לאור (פוטופוביה) וסלידה מרעש בעת ההתקף
 • כאב הראש הוא בעוצמה בינונית ומעלה
 • מורגשות “פעימות” של כאב בזמן ההתקף.

במוחנו סיבי עצב רבים שעטופים חומר מבודד הנקרא מיאלין.

סיבים אלו רגישים לשינויים אקלימיים וגם לשיניים פיסיולוגיים.

שינויי חום, התכווצויות שרירים ושינויים בקוטר כלי הדם עשויים לגרום ללחץ ולגירוי עצבי של אותם סיבים.

הגירוי העצבי מתבטא בכאב. מיגרנה מוגדרת למעשה כהפרעה בתפקוד של המוח ושל מערכת העצבים.

באופן כללי, מיגרנה עשויה להיגרם ממגוון הפרעות בכלי הדם והעצבים.

למה זה נגרם?

ערמה של סימני שאלהרבות הן התיאוריות ורבים הם המחקרים המדעיים המנסים לשפוך אור על הופעת המיגרנה כמחלה אצל בני האדם. חלק מהתיאוריות מסבירות שינויים ברמות הסרוטונין (חומר כימי במוח, שהטענה היא כי רמתו בכלי הדם המוח יורדת בזמן התקף מיגרנה).

תיאוריה אחרת גורסת כי הפרעה בעצב הטריגימינלי (עצב המכונה גם עצב קרניאלי ומקורו במוח. לעצב שלוש שלוחות עצבוביות (ומכאן שמו – טרי = 3 ), המשפיעות על תחושות באיזור הפנים, הלסת, השיניים והאוזן. לחץ מכני או פיזיולוגי על הסיבים של עצב זה עלולים ליצור התקפים חוזרים ונשנים.

התיאוריה השלישית גורסת כי בזמן התקף מיגרנה למעשה נוצרת “דלקת” בכלי הדם העורקיים של המוח ומתרחשת במקביל התרחבות של כלי הדם. על בסיס תיאוריה זו פותחו תרופות המשפיעות על התרחבות והתכווצות של כלי הדם במוח.

למה גורמים התקפי מיגרנה כרוניים בגופנו?

פנים כועסותכעס, חרדה, אי שקט ודיכאון

בראש ובראשונה, במישור הנפשי, ההתקפים מעוררים רגשות מנטליים כגון פחד, חרדה שמא יגיע התקף נוסף, כעס (למה זה קורה לי !! ?), ואפילו דיכאון. מחקרים מסויימים מראים כי כשליש מחולי המיגרנה יסבלו או סובלים מדיכאון.

פעמים רבות אנשים מיגרונוטיים (כאלו הסובלים ממיגרנה כרונית) חוששים כי מדובר “במשהו חמור יותר” (המחשבות נעות בין נזק לרקמות המוח ועד לחשש על הימצאותו של גידול במוח אובראש “המייצר” את התקפי המיגרנה.

גבר מיואש מחזיק את הראשרגשות אשם ותסכול על פגיעה בחיי העבודה והחברה

אספקט נפשי נוסף הוא רגשות אשם על דברים המונעים מהאדם הסובל לקיים אורח חיים רגיל ולעמוד בהתחייבויות כגון הגעה לעבודה, עמידה בהתחייבויות כלפי המשפחה וקיום חיים “נורמליים”. אם את או אתה סובלים ממיגרנה כרונית אתם בוודאי מכירים את תחושת חוסר האונים, שכן המיגרנה מופיעה פעמים רבות ללא התראה, משבשת את שגרת היומיום, ולא תמיד הסביבה באמת מבינה או מתחשבת.

כאבי שכמות אחרי מיגרנה
כאבי שכמות אחרי מיגרנה

סימפטומים פיסיים

אחרי התקפי מיגרנה, שרירי הצוואר, השכמות והכתפיים הופכים למתוחים מאוד. בנוסף, ייתכנו כאבים בשרירי הפנים ובלסתות ובאוזניים אפילו למשך ימים לאחר ההתקף. מיותר לציין, כי מי שנוטל טיפול תרופתי על מנת לטפל במיגרנה, עלול לסבול מתופעות לוואי מציקות של הכדורים:

 • עייפות.
 • יובש בפה.
 • אי שקט.
 • עצבנות.
 • עלייה באנזימי הכבד.
 • דפיקות לב וכדומה הם רק חלק מתופעות הלוואי האפשריות.
כאבי שכמות אחרי מיגרנה
כאבי שכמות אחרי מיגרנה

האם ניתן להפחית כאבי מיגרנה וכיצד טיפול במיגרנה יכול לעזור?

רבים מהאנשים הסובלים ממיגרנה מזהים גורמים פיזיולוגיים ונפשיים המעודדים את היווצרות ההתקפים, אם כי אצל חלק מהמיגרונטים אין שום “חוקיות” ולמעשה מיגרנה מופיעה כרעם ביום בהיר ללא סיבה וללא “התגרות” כלשהי.

כדי לתת את התשובה האם באמת ניתן להפחית את התופעה המטרידה או להפחית את ממדיה, עלינו להכיר אילו גורמים מעודדים הופעת המיגרנות.

גורמים אל תוארו על ידי אנשים רבים הסובלים מהבעיה:

אקלים

התגברות התקפי מיגרנה בימי הקיץ או בעונות מסויימות גם חשיפה לשמש או לתנאי אור שונים כגון אור פלורסנט, הבהוב אורות וכדומה.

חשיפה למזונות מסויימים

 • אלכוהול, יין אדום
 • קפאין, קפה, שוקולד – קפאין ידוע כחומר מעורר סטרס אצל אנשים מסויימים. סטרס וגורמים אמוציונליים נחשבים כמעוררי מיגרנה. על פי הרפואה הסינית, קפה נחשב כחומר בעל אנרגיה חמה מאוד, שיכול לגרום לסטגנציית צ’י בכבד (Liver Qi Stagnation) או לגרום לעלייה של אש הכבד (Liver Fire). על פי הרפואה הסינית, אנרגיית כבד שאינה מאוזנת היא אחת מהגורמים העיקריים הקשורים להיווצרות התקפי מיגרנה.
 • מונוסודיום גלוטומט – סוג של מלח הנפוץ במטבח הסיני ומשמש כמשפר טעם למזונות כגון מרקים, אוכל מוכן, אוכל מוקפא המיועד לחימום וחטיפים שונים. בדקו תמיד בתווית האם המזון שאתם קונים מכיל מונוסודיום גלוטומט.
 • ניטריטים – חומרים שתפקידם לשמור על טריות המזון. ניטריטים נמצאים בד”כ בבשרים / נקניקים משומרים ומעובדים. אנשים רבים מדווחים על שיפור בתדירות התקפי המיגרנה לאחר הימנעות ממאכלים המכילים ניטריטים.
 • גבינות קשות או שמנות – מעוררות התקפי מיגרנה, כנראה בגלל חומרים משמרים מסויימים המצויים בהם.הרפואה הסינית מתייחסת למוצרי חלב שמנים כיוצרי לחות וליחה במערכת העיכול. ליחה ולחות הם אחד מהגורמים להתקפי מיגרנה, על פי הרפואה הסינית.
 • מזונות מעושנים כגון נקניקים ובשרים – כנראה עקב השימוש בניטריטים ובחומרים משמרים.

שינויים רגשיים

ממחקרים עולה כי אחוז גדול יחסית מהסובלים ממיגרנה סובלים גם מדיכאון.

רובם ידווחו על נטילת תרופות נוגדות דיכאון.

לא ברור האם ריבוי התקפים מוביל לדיכאון או האם הדיכאון מוביל למיגרנה.

בנוסף, לחץ נפשי, עימותים במקום העבודה, מצבי משבר רגשיים כגון פרידה, גירושין, פיטורין וכעס פתאומי עשויים להביא למיגרנה.

מצבי מתח וחרדה

מצבי מתח וחרדה הם אחד מהטריגרים הראשיים להתקף מיגרני או כאבי ראש. מעגל של לחץ בעבודה, תחרותיות בחברה המערבית ושיגרה בה מתח, סטרס וחרדה הם מנת חלקם של אנשים רבים מובילים לכאבי ראש ולמיגרנה.

שעות שינה לא סדירות / חוסר בשעות שינה

אשת עסקים עייפהשעות שינה עודפות (כמו שמתרחש בסופי-שבוע או בחופשות), עבודה עם משמרות לילה, שעות שינה מועטות, שינה שמופרעת בקלות ושינה קלה רצופת הפרעות מובילים למיגרנה.

ייתכן שיש קשר לכך שבשינה יש ירידה של סרוטונין ושל נוראדרנלין בגזע המוח, חומרים שיש להם קשר להופעת מיגרנות. להרגלי השינה בסופי שבוע מתקשר גם “סינדרום הסוף שבוע” – ישנים שעות רבות יותר מאשר במהלך השבוע וקמים בבוקר עם מיגרנה.

מתח יתר בשרירי הצוואר, מפרק הלסת וסינוסיטיס כרוני

בדרך כלל, גורמים אלו אינם מהווים טריגרים למיגרנה, אם כי הם מביאים להתקפים שכיחים יותר אצל חולי מיגרנה. לעתים אנשים מתלוננים על חריקת שיניים בשעות הלילה, כתוצאה ממתח ולחץ במפרק הלסת. ניתן לקשר חריקת שיניים זו גם למצבי מתח בהם שרוי האדם, שמתבטאים יותר בשעות הלילה (במקרה כזה גם הפרעות שינה נלוות לחריקת השיניים).

המחזור החודשי, נשים לאחר לידה

ייתכן שהירידה החדה בערכי ההורמון אסטרוגן מובילה לשכיחות גדולה של התקפי מיגרנה. מעל 50% מהנשים הסבולות ממיגרנה מדווחות כי לקראת או במהלך המחזור ההתקפים שכיחים יותר. לפרטים נרחבים לחצו על הקישור מיגרנה בנשים.

מהם הסימנים המוקדמים המבשרים על בוא המיגרנה?

 1. קוצר רוח. 
 2. ירידה במצב הרוח.
 3. בלבול או חוסר מיקוד וריכוז.
 4. צמאון מוגבר.
 5. תאווה למזונות מלוחים או מתוקים.
 6. כיווצי שרירים באיזור הצוואר, הלסת והשכמות.
טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים משתנים
טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים משתנים

בחן את עצמך. האם טיפול במיגרנה מתאים לך?

אתם מוזמנים לענות עלה שאלות הבאות:

 1. שאלה: האם המיגרנה משפיעה על חייך בצורה משמעותית?
 2. שאלה: האם יש לך מיגרנות חוזרות ונישנות שמשפיעות על שיגרת חייך?
 3. שאלה: האם התרופה שאתם נוטלים בשעת התקף מיגרנה מאבדת בהדרגתיות מיעילותה?
 4. שאלה: האם עלות הטיפול התרופתי שלכם למיגרנה עולה בהדרגה?
 5. שאלה: האם החשש מפני מיגרנה עתידית מונעים ממך פעילויות שונות כגון חופשות/ספורט וכדומה?

אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות, טיפול מונע למיגרנה יועיל לכם מאוד.

קישורים מעניינים על טיפול במיגרנה

שאלות ותשובות על מיגרנה

אתם מוזמנים לעיין בתשובות לשאלות מהנפוצות ביותר אותן ייתכן גם אתם שאלתם את עצמכם.

בזמן האחרון הכדורים שאני נוטלת לא משפיעים כלל על התקף המיגרנה. מה ניתן לעשות?

קרוב לוודאי שהמיגרנה פיתחה סיבולת (עמידות) לטיפול התרופתי. התופעה ידועה, ומתרחשת לא רק בתרופות הניתנות למיגרנה. בהרבה מחלות הטיפול התרופתי אינו משפיע בשלב מסויים. אז עומדות בפני הרופא שתי אפשרויות: א) הגדלת המינון ב) שינוי (החלפה) תרופתי. בנוסף, קיימת קבוצה של אנשים שאינם מגיבים לטיפול תרופתי להתקפי מיגרנה – שמוצאים מזור ברפואה המשלימה.

האם תזונה לא נכונה מעודדת הופעת מיגרנה?

בהחלט כן.

עפ”י הרפואה הסינית, לחות שמתאספת במערכת העיכול חוסמת את פתחי החישה (בראש) ומונעת מההזנה (Qi ודם) להגיע לראש. מיגרנה מערבת תמיד גורמים כמו רוח, ליחה ואש. תזונה המורכבת מאוכל שומני ומתוק וצריכת אלכוהול יובילו עם הזמן להצטברות של ליחה במערכת העיכול, שעשויה לעלות מעלה לראש (יחד עם גורמים נוספים כמו אש ורוח) ולגרום להתקף מיגרנה.

האם הטיפול במיגרנה זהה לכל המטופלים?

בהחלט לא. בד”כ מיגרנה מתבטאת באותם סימפטומים אצל מרבית המטופלים (כאב פעימתי, בחילות, הקאות, רתיעה מאור ומרעשים וכו’), אבל לכל מטופל הסובל ממיגרנה קיימת אטיולוגיה (רקע) שונה להתקף.

באנשים מסויימים הופעת התקף מיגרנה היא בעיקר על רקע סטרסוגני -לחץ, מתח ועצבנות מתמשכים המביאים להתקפים חוזרים ונשנים. בנשים, למשל, מיגרנה מוחמרת בעיקר על רקע שינויים הורמונליים (לפני ווסת או בזמן הווסת). האבחון מאתר את הסיבה למיגרנה ומטפל בשורש – על מנת להבטיח טיפול אפקטיבי במיגרנה. מכאן, שברור שהטיפול הניתן הוא שונה מאחד לאחד.

האם יש קשר בין כאבי צוואר למיגרנה?

כאבי צוואר הם מאפיין מובהק של התקפי מיגרנה אך לא בהכרח יופיעו כחלק מההתקף. הרבה פעמים כאב המתואר כמיגרנה הוא בכלל לחץ על עצב שמקרין לגולגולת או לאיזור הפנים. צוואר תפוס, שרירים מכווצים בצוואר ובמיוחד בעורף (אוקסיפוט) יכולים כולם לעודד היווצרות כאבי ראש כרוניים. שינויים ניווניים בחוליות הצוואר יכולים אף הם ליצור לחץ עצבי המדמה כאבי ראש, בעיקר כאבי ראש בחלק האחורי של הראש (עורף).

האם יש קשר בין מיגרנה לבין אירוע מוחי?

קיימת דיעה כי נשים הסובלות ממיגרנה, במיוחד מיגרנה עם תסמינים ניורולוגיים כגון אאורה, עשויות לסבול מרמת קרישיות גבוהה בדם. לנשים כאלה סיכוי גדול יותר לפתח קריש (תסחיף) שעשוי לגרום לאוטם מוחי.

האם למיגרנה יש רקע גנטי?

על פי הספרות הרפואית, כ – 50% מהסובלים מבעיית מיגרנה מדווחים על קרוב במשפחה הסובל גם הוא ממיגרנה. נתון מעניין נוסף:70% מהצאצאים לשני הורים הסובלים מבעית מיגרנה, יפתחו אף הם מיגרנה. בכל אופן, מייחסים לתחלואה במיגרנה רקע של מרכיב תורשתי יחד עם השפעה סביבתית.

האם מיגרנה נעלמת בגיל מסויים?

חלק מהמקרים התשובה היא כן. ניקח, לדוגמא, את המיגרנה בנשים: נשים רבות מדווחות על היעלמות המיגרנה עם הפסקת הווסת (מנופאוזה). מיגרנה ששורשה בגורמים רגשיים, כמו כעס ומתח, תיעלם או תופחת באופן משמעותי, ברגע שגורמים אלו יטופלו.

יכול להיות שהגלולות גורמות לי להתקף מיגרנה ?

יש קשר בין מיגרנה לגלולות למניעת הריון. נשים רבות מדווחות על החמרה של התקפי המיגרנה בעקבות שימוש בגלולות למניעת הריון. על פי מחקרים שפורסמו בעבר, ידוע כי נשים הסובלות מהתקפי מיגרנה ונוטלות גלולות למניעת הריון, הן בסיכון גבוה יותר ללקות בשבץ מוחי. הידיעה, שהתפרסמה בעיתון ידיעות אחרונות בחודש דצמבר 2008 מחזקת את ההנחה הזו.

נשים שנמצאות בקבוצת סיכון גבוהה הן נשים שסובלות מהתקפי מיגרנה עם אאורה יותר מ-12 פעמים בשנה.

שמתי לב שברוב הפעמים אני מקבלת מיגרנה ביום שבת, דווקא כשאני רגועה ?

התופעה ידועה ומכונה גם בשם “סינדרום סופשבוע” או “מיגרנת סופשבוע”. ההתקף נוטה להתרחש דווקא בסוף השבוע. אפשר לדמות תופעה זו ל “נפילת מתח” של הגוף, כאשר המיגרנה היא ביטוי של הלחצים והמתחים שהיו מנת חלקו של הגוף במהלך השבוע שחלף. ניתן לטפל בתופעה זו על ידי שינוי הרגלים, הפחתת מתחים במהלך השבוע, קיצור שעות העבודה או תרגול של שיטות מרגיעות כגון מדיטציה, יוגה, פעילות אירובית ושחייה. שילוב של טיפולי רפואה משלימה כגון דיקור סיני ורפלקסולוגיה יכול להועיל בצמצום התופעה באופן משמעותי.

מיגרנה אאורה

מיגרנה אאורה היא הפרעה נוירולוגית המקדימה התקפי מיגרנה. התופעה מתרחשת אצל כ-20% מחולי המיגרנה.

מהי אאורה?

מקורה של המילה אאורה הוא ביוונית ומשמעותה “רוח”.

ייתכן שהשימוש במונח אאורה עבור התקפי מיגרנה היא סימבולית – כשם שמופיעה סערה אחרי רוח – כך גם כאבי ראש מופיעים לאחר האאורה. חולי מיגרנה מדווחים לעיתים על אאורה שמופיעה ללא התקף אחריה.

ההפרעה הנוירולוגית באה לידי ביטוי בשני מישורים:

הפרעות בראייה (הפרעות בשדה הראייה)

 1. נקודות שחורות בראייה
 2. עוורון חלקי של שדה הראייה
 3. טשטוש ראייה
 4. נצנוצי אור

הפרעות תחושתיות

 1. חולשה באיזורי גוף מסויימים
 2. תחושת בילבול
 3. לעיתים קושי בדיבור / בהגייה של מילים מסויימות
 4. לעיתים נדירות נימול ו/או חוסר תחושה באיזורים מסויימים בגוף
 5. תחושת חוסר ריכוז

כמה זמן נמשכת אאורה אצל חולי מיגרנה?

בדרך כלל, אאורה נמשכת כשעה לכל היותר. מייד לאחריה מופיע התקף המיגרנה.

טיפול תרופתי במיגרנה

קיימים מספר טיפולים תרופתיים למניעת מיגרנה או לשימוש בזמן התקף. להלן מספר טיפולים תרופתיים נפוצים:

 • טופיראמאט ( הנפוצה: טופאמאקס)
 • סומאטריפטאן ( הנפוצה: אימיטרקס) – עובדת על כיווץ כלי דם במוח
 • ריזאטריפטאן (הנפוצה: ריזאלט Rizalt) – עובדת על כיווץ כלי דם בגולגולת והפחתת אותות כאב ממרכזים עצביים
 • אלטריפטאן ( הנפוצה: רילרט Relert) – עוcדת על כיווץ כלי הדם בעורקי המוח

האם קיימות תופעות לוואי עקב שימוש בתרופות למניעת מיגרנה?

כמו בכל טיפול תרופתי, עשויות להתרחש תופעות לוואי . להלן הנפוצות שבהן :

 • נימול
 • חולשה
 • כאבים בגוף
 • סחרחורות
 • שלשולים

מדוע חשוב לקבל טיפול טבעי למניעת מיגרנה?

 • טיפול תרופתי עשוי לגרום לתופעות לוואי ולהצטברות רעלים ברקמות הגוף השונות
 • קיים סיכוי גבוה שמיגרונטים יפתחו תלות בתרופות נגד מיגרנה.
 • בנוסף, עם הזמן הגוף מפתח עמידות כנגד תרופות מסויימות והשפעתן פוחתת באופן דרמטי.
 • והחשוב מכל: הטיפול התרופתי הוא טיפול סימפטומטי – כלומר מטפל בסימפטום (=כאב ראש / מיגרנה) ולא בשורש הבעייה. המאמר רפואה סינית – הטיפול בענף ובשורש המחלה מסביר את החשיבות של הטיפול בשורש הבעייה.

טיפול במיגרנה ברפואה סינית ודיקור נוירולוגי

הרפואה הסינית והיפנית מטפלות בהצלחה רבה במצבים נוירולוגיים רבים.

על פי הרפואה הסינית, כל מצב של כאב משמעותו חסימה (חסימה של צ’י – כוח החיים העובר בתעלות אנרגטיות בגופנו המכונות מרידיאנים).

מצב של מיגרנה ברפואה הסינית משמעותו חסימה במרידיאנים המגיעים אל הראש, אך כמו כל דבר ברפואה הסינית המטפל יבדוק את מצב האיברים הפנימיים.

לכן טיפול במיגרנה באמצעות רפואה סינית ודיקור נוירולוגי מצריך טיפול במרידיאנים החסומים יחד עם איזון האיברים הפנימיים ומצבו הרגשי של האדם על מנת לטפל בשורש הבעיה.

טיפול במיגרנה על ידי איזון האיברים הפנימיים

איבר הכבד

חוסר איזון באיבר זה נחשב כאחד הגורמים הראשיים להיווצרות מיגרנה ובעיות נוירולוגיות אחרות כגון כאבי ראש, תסמונת העצב המשולש, סחרחורות, כאבי לסת ופנים ועוד.

איבר הכבד אחראי להזרים את האנרגיה ואת הדם בכל רחבי הגוף.

איבר זה יוצא מאיזון לעתים קרובות, בעיקר עקב תזונה לקויה היוצרת חום בכבד, רגשות של כעס, טינה ותסכול, תחושה של “תקיעות” בחיים ורעלנים רבים המגיעים לאיבר זה ממזון מרוסס, קרינה אלקטרומגנטית, אכילה מופרזת וחומרים כימיים שונים הנפלטים לאוויר או מגיעים למזון שלנו.

חוסר איזון

כאשר איבר זה סובל מחוסר איזון, נוצרת תופעה המכונה בשם “אש של הכבד” או “רוח עולה של הכבד”.

הכוונה היא לאנרגיה לא מאוזנת הזורמת לכיוון מרידיאני הראש והפנים (לשם מגיעים מרידיאן הכבד ובן זוגו כיס המרה).

סימנים נלווים אפשריים לתופעה זו יכולים להיות התפרצויות זעם, פנים אדומות, תחושת טעם מר בפה, עיניים אדומות, דלקות עיניים, כאבי ראש, לחץ דם גבוה, יובש בפה ותחושת אי שקט כללית.

טיפול במיגרנה באמצעות רפואה סינית ודיקור נוירולוגי יחזיר את הכבד לאיזון. במצב כזה כמות המיגרנות ועוצמתן תופחת משמעותית.

מיגרנות הקשורות לאיבר הכבד תופענה בדרך כלל באיזור קודקוד הראש, ברקות ומאחורי העיניים.

איבר הקיבה

איבר זה סובל פעמים רבות מתופעה הנקראת “אש בקיבה” או  “חום בקיבה”.

תופעה זו מתרחשת בעיקר עקב מזונות חמים וחריפים ועקב מצבים רגשיים המערבים מתח רב, חרדה וחוסר מנוחה.

מיגרנות הקשורות לאיבור הקיבה יתבטאו בדרך כלל באיזור המצח הקדמי.

טיפול במיגרנה באמצעות רפואה סינית ודיקור נוירולוגי יפחית את “אש” הקיבה, יאזן את המטופל מבחינה רגשית ויטפל בסימפטומים נלווים כגון חומציות יותר בקיבה, צרבות ובחילות.

טיפול במיגרנה על ידי וויסות הצ’י וטיפול ברעלנים

לרפואה הסינית יכולת מרשימה לווסת את אנרגיית החיים ולגרום לתנועה תקינה של צ’י ודם ברחבי הגוף.

תנועת דם תקינה ברחבי הגוף, שרירים רפויים, מצב רגשי מאוזן ושינה תקינה יפחיתו משמעותית את התקפי המיגרנה שלכם.

פעמים רבות טיפול ברפואה הסינית נעזר בצמחי מרפא סיניים ובאמצעים אחרים כגון כוסות רוח על מנת להיפתר מרעלנים שפלשו למערכות בגופנו כגון הכבד, מערכת החיסון והכליות.

טיפול במיגרנה ברפואה הסינית
טיפול במיגרנה ברפואה הסינית

טיפול טבעי במיגרנה באמצעות תוספי מזון

טיפול במיגרנה באמצעות מגנזיום 

מגנזיום נחשב כאחד המינרלים החשובים ביותר לבריאות המערכת העצבית של גופנו.

מינרל זה משתתף בלמעלה משלוש מאות תהליכים ביולוגיים בגופנו.

השפעותיו רבות ומגוונות. מומלץ כי טיפול במיגרנה יכלול שילוב של מינרל זה.

חוסר במגזניום קשור ישירות לאיכות השינה, למצבים של שרירים תפוסים (אשר לוחצים על עצבים וכלי דם בראש ועלולים להביא להתקפי מיגרנה), למצב רוח ירוד, סטרס ומערכת עצבית לא תקינה. שילובו במהלך טיפול במיגרנה חשוב ביותר.

טיפול במיגרנה באמצעות ויטמין B12 וויטמינים מקבוצת B

ויטמין B12 משפיע על גדילה, על יצור הכדוריות האדומות ועל פעילות תקינה של מערכת העצבים.

חסר בויטמין זה עשוי להתבטא בתופעות כגון נימולים בידיים וברגליים, כאבי ראש, בילבול, חולשה, בעיות זיכרון, אנמיה, נשירת שיער ומצבי כאב שונים.

B12 נמצא בעיקר בבשר, דגים, חלב וביצים (בעיקר ביצים אורגניות של תרנגולות המגודלות בתנאי חופש).

טיפול במיגרנה עם תוספי מזון במקום תרופות
טיפול במיגרנה עם תוספי מזון במקום תרופות
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ