h

נימול בפנים

כאבים בפנים
כאבים בפנים

אם אתם סובלים מכאבי פנים, נואשתם מטיפולים תרופתיים או שלא אבחנו את הבעיה כראוי, וודאי תשמחו לקבל את הבשורה המשמחת: האבחון והטיפול המוצעים באלטרנטיבה עשויים לפתור את הבעיה ללא תרופות וללא זריקות. 

טיפול טבעי
אבחון יחודי
טיפול משולב
יעוץ ראשוני חינם

אז מהם כאבי פנים?

אם אתם סובלים מכאבים בפנים או מתחושת נימול בפנים, סביר להניח שביקרתם אצל נוירולוג או אורטופד שהמליצו על סדרת בדיקות או הדמיות (הדמיית CT או תהודה מגנטית MRI ). הבעיה היא שבמקרים רבים שהמקור שגורם לכאבים בפנים אינו מתגלה, שכן כאבי פנים עשויים להיות מוקרנים מאיזור אחר דוגמת עמוד השידרה הצווארי או שהם עלולים להתרחש עקב בעייה פנימית כגון סינוסיטיס או בעיות פה ולסת כגון חריקת שיניים.

כאבים בפנים הינם כאבים מטרידים במיוחד מאחר ואזור הפנים והראש הם רגישים במיוחד. כאבים באיזורים אלו מקבלים משמעות מיוחדת ונבדלים מ “סתם” כאבים במפרקים או במקומות אחרים שכן איזור הפנים והראש מזוהים עם המוח ועם מערכת העצבים המרכזית, דבר שמעורר לעיתים קרובות גם תחושת פחד ומתח ממי שסובל מכאב באיזור הפנים.

במקרים רבים תחושת המתח והחרדה שמא מתפתחת בעייה רצינית גורמת לסטרס רב, אשר בתורו מגביר את הכאב בפנים ונוצר מעין מעגל קסמים שבו מערכת העצבים והכיווץ של השרירים מחמירים את הבעיה.

שיטות טיפול

הסיבות לכאבים ותחושת נימול בפנים

הסיבות הן רבות ומגוונות. אם אתם סובלים מבעיה של כאבי פנים או תחושת נימול בפנים סביר להניח שאחד מהגורמים הבאים הוא המקור לבעיה שלכם

בעיות צוואר שמוקרנות לפנים

בדרך כלל מדובר על חוסר איזון או בלט / פריצה של חוליות הצוואר c2-c3. לעיתים שרירים תפוסים לוחצים על עצבים היוצאים מאיזור העורף ומעצבבים את איזור הפנים. עצבים אלו נקראים בשם עצבים קרנאליים – הם יוצאים מאיזור בעורף הנרא קרניום ומכאן שמם. חלקם מעצבבים איזורים בפנים כגון הלסת, האוזן, איזור הפה הפנימי והעיניים. שינויים ניווניים בצוואר עשויים לגרום גם לתחושות נימלול או רדימות בחלק מהפנים.

מחלות נוירולוגיות ועצביות שונות שמתלווה אליהן לחץ עצבי

אחת מהתופעות הידועות ביותר היא טריג’ימנל נאורלגיה (או בשמה הלועזי Trigiminal Nauralgia). עקב הפרעה מכנית או חשמלית של העצב המשולש . כאבים אלו הם עזים וחלק מהחולים מתארים אותם ככאב שורף, דוקר, חותך ומשתק. הם באים במיקבצים ויכולים להשפיע עמוקות על התפקוד היומיומי, שכן פעולות פשוטות כגון אכילה או צחצוח שיניים הופכות לבלתי אפשריות שכן הן מעוררות כאב.

מקור השם Trigiminal – הוא המילה הלועזית Tri = שלוש, שכן עצב זה מעצבב שלושה איזורים מרכזיים בפנים: איזור הלסת והשיניים התחתונות, איזור העיניים ואיזור האף, הסינוסים והלסת העליונה.

במצב של כאבים בפנים על רקע תסמונת העצב המשולש, הנובעים מלחץ על העצב, אחד מהטיפולים המוצעים ברפואה הקונבנציונלית הוא ניתוח שבו משחררים את הלחץ של כלי הדם הלוחצים על העצב במוצא שלו מהמוח. מאחר ולתרופות ומשככי כאבים מתלוות בדרך כלל תופעות לוואי (הטיפול התרופתי אינו תמיד יעיל ולמרות המינונים הגבוהים במקרים רבים התופעה ממשיכה להתרחש), אנשים רבים תרים אחרי טיפול אלטרנטיבי להפחתת רמות הכאב ו/ או תדירות ההתקפים

מחלות שיניים ולסתות

הפרעות במפרק הלסת והשיניים, למשל שן כלואה המצריכה עקירה כירורגית או תופעה הנקראת “ברוקסיזם” (חריקת שיניים) עלולות לגרום כאבים בפנים שיוקרנו ללחיים ולאוזן החיצונית והפנימית.

לעתים כאבים אלו מלווים בצפצופים (“טינטון”) באוזניים בגלל הלחץ הרב המופעל על השרירים והעצבים המגיעים אל האוזניים. תופעות אלו של חריקת שיניים מקורן לרוב בסטרס ומתח נפשי, הגורמים להתכווצות בלתי רצונית של שרירי הלעיסה ושל שרירי מפרק הלסת.

חריקת השיניים מתגלה לרוב בעקבות בדיקת רופא שיניים שבה מתגלים סימנים על השיניים המעידים על שחיקה. במקרים כאלו יומלץ על סד לילה שימנע חיכוך בין שיני הלסת העליונה לבין שרירי הלסת התחתונה.

אחד השרירים הגדולים בפנים האחראי ללעיסה נקרא שריר ה MASSETER. זהו שריר שמופעל עליו עומס גדול למרות שהוא קטן בגודלו. שריר זה יכול לגרום להקרנת כאב באזור הלסת וכאב בו מרמז על מעורבות של מפרק הלסת. שריר זה יכול להיות מגורה למשל כתוצאה מלעיסת מסטיק. שריר זה יכול להקרין כאב גם לשיניים. שריר נוסף שעוזר ללעיסה שריר הרקה (FEPIPRALIS) שמכסה את אזור הרקות ויכול לגרום לכאב באיזור זה.

חריקת שיניים

(ברוקסיזם), שחיקה והידוק השיניים בלילה שגורמים לכאב בלסתות, פגיעה בשרירי הלעיסה ותסמונת מפרקי הלסת המכונה בשם TMJ או בשם המלא: TEMPORMANDIBULAR JOINT

  • תופעות אלו גורמות בין היתר לכאבים בפנים ובדרך כלל גם לכאבי ראש חזקים. תסמינים נפוצים הם כאבים באזור הלסת וגם סביב האוזן יחד עם נפיחות והתעבות של שרירי הלעיסה. לעתים קיים קושי בפתיחת הפה (נעילת הלסת), אליה מתלווים רעשים במפרק הלסת המופקים בעיקר בזמן לעיסה.
  • בעיות אלו מחמירות בעיקר במצבים של מתח נפשי. מהי הסכנה ומדוע יש לטפל בבעייה באופן מיידי? קיים חשש לפגיעה ושחיקה של מפרקי הלסת בגלל עומס רב שמופעל על הלסתות בלילה שיכול להגיע ל- 80-100 ק”ג.
  • כיצד טפלים? רצוי להזמין סד לילה מפלסטיק אצל טכנאי שיניים שיוריד עומס ובעיקר לטפל בסיבות העיקריות. הורדת מתח תיעשה ע”י עיסוי המפרקים, דיקור נוירולוגי מיוחד שירגיע ויאזן את המטופל ויגרום לשינה רגועה יותר.

סינוסיטיס, מיגרנות וכאבי ראש מסוגים שונים

סינוסיטיס כרוני עשוי לגרום כאבים בפנים המתבטאים באזור העיניים ,לחיים, ולסת עליונה בעיקר כאשר הראש מוטה למטה. מיגרנות יכולות לגרום לכאב בפנים ותחושת נימול בפנים. כאבי ראש מסויימים יקרינו לאיזור העיניים ולרקות. כאבי ראש שמקורם בסינוסיטיס יקרינו בעיקר לאיזור המצח ולאיזורי העיניים.

סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ