h

פצאיטיס פלנטרית

פצאיטיס פלנטרית
פצאיטיס פלנטרית

פצאיטיס פלנטרית (Plantar fasciitis) היא בין הבעיות האורתופדיות השכיחות ביותר שעשויות להתעורר בכף הרגל. בעיה שכיחה זו, אשר עלולה להיות מכונה בפי רבים “דורבן“, באה לידי ביטוי בכאבים באזור העקב בכף הרגל, המופיעים לאחר מנוחה ובעיקר בצעדים הראשונים לאחר היקיצה מהשינה.

הכאבים הם תוצאה של דלקת שהתפתחה ברצועה התחתונה של כף הרגל, הנקראת הפציה הפלנטרית. רצועה זו משתרעת מעצם העקב ועד לבהונות ותפקידיה כוללים ייצוב של קשת כף הרגל בזמן ההליכה ושיפור התנועתיות של שרירי כף הרגל.

מה הם הגורמים לפצאיטיס פלנטרית?

הדלקת ברצועה מתפתחת בעקבות קרעים מיקרוסקופיים שנגרמים בעקבות מתח יתר ברצועה. אפשר לדמות את האינטראקציה שבין הרצועה לקשת כף הרגל ליחסי הגומלין שבין הקשת למיתר. הכוונה היא לכך שכאשר קשת כף הרגל מאבדת את הקימור שלה, הדבר מוביל למתיחה של הרצועה וככול שהרצועה מתוחה יותר, הסיכוי להופעת דלקת גבוה יותר בהתאם.

לפיכך גורמי הסיכון לדלקת כוללים גורמים שעשויים להוביל לפגיעה בקשת כף הרגל ולמתיחת יתר של הרצועה כפועל יוצא מכך:  בין היתר גורמי הסיכון כוללים השמנת יתר, מנח לא תקין של כפות הרגליים, עיוותים אנטומיים שונים של הקרסול, כף רגל שטוחה, חוסר תנועה של כף הרגל במשך זמן ארוך (למשל בזמן שהרגל נתונה בגבס), הליכה בנעליים לא מתאימות ועוד.

כיצד ניתן לטפל בפצאיטיס פלנטרית?

הטיפול בפצאיטיס פלנטרית הוא שמרני מעיקרו ולעיתים נדירות בלבד המטופל יופנה לטיפול כירורגי. מטרת הטיפול היא לגרום להחלמת הדלקת ברצועה, להפחית את הכאבים מהם סובל המטופל ולמנוע החמרה נוספת במצבו. כמו כן ניתנת התייחסות במסגרת הטיפול לגורמים שהובילו להתפתחות הבעיה, על מנת שלא תחזור בעתיד. כך לדוגמה במקרים מסוימים מומלץ להתחיל לעשות שימוש במדרסים, על מנת לשנות את מנח כף הרגל ולמנוע מתיחות יתר של קשת כף הרגל. בנוסף ניתן לסייע לסובלים מדורבן בעקב באמצעות תרגילי מתיחות של גיד אכילס ושל הרצועה בכף הרגל.  

כיצד מאבחנים פצאיטיס פלנטרית?

האבחנה של פצאיטיס פלנטרית מבוססת בעיקר על סיפור של כאב בזמן הליכה עם עדות קלינית לקיומה של רגישות מקומית בעקב (כשני ס”מ מנקודת החיבור של עצם העקב לרצועה). במסגרת תהליך האבחון חשוב גם לשלול מגוון מצבים אחרים שהיו עשויים לגרום לתסמינים דומים: בין השאר מדובר בזיהום או גידול בעקב, תסמונת התעלה הטרסלית, ניוון הרקמה השומנית המרפדת בעקב, כליאת העצב על שם בקסטר, זיהום או גידול בעקב, שבר מאמץ של עצם העקב ועוד.

יש לציין כי במקרים מסוימים מתברר במהלך תהליך האבחון כי מקור הכאבים בבעיה שכלל לא קשורה לכף הרגל. כך לדוגמה יתכן שמקור הכאבים שהופיעו בכף הרגל, במחלת כלי דם או בעמוד השדרה. במקרים שבהם הכאבים בעלי מאפיינים לא שגרתיים, המטופל יופנה לבדיקתMRI  של העקב והקרסול.

אילו טיפולים מוצעים לסובלים מפצאיטיס פלנטרית במרפאות אלטרנטיבה?

ברשת מרפאות אלטרנטיבה, המפעילה סניפים בחולון, נס ציונה ורעננה, נצבר בארבעת העשורים האחרונים ניסיון רב ביותר בטיפול בסובלים מפצאיטיס פלנטרית. בין היתר כוללת מניפת הטיפולים הרחבה שמוצעת במרפאות אלטרנטיבה, את הטיפולים הבאים: דיקור יפני נוירולוגי, דיקור סיני, פיזיותרפיה, טווינא (פיזיותרפיה סינית), טיפול ברפואת תדרים (ביוריזוננס), טיפול בפולסים אלקטרומגנטיים וטיפול בגלי הלם. בדרך כלל השיפור מורגש לאחר טיפולים ספורים בלבד ובמקרים מסוימים כבר לאחר הטיפול הראשון.

לקבלת מידע נוסף על פצאיטיס פלנטרית ולתיאום מועד לפגישת ייעוץ עם מומחה, אתם מוזמנים ליצור קשר עם נציגי השירות של אלטרנטיבה עוד היום בטלפון מספר 072-3902476.

כתבות נוספות
הסיבות העיקריות לכאבים ברגליים
חווים כאבים ברגליים, ואין לכם מושג מה אתם צריכים לעשות? עליכם לדעת כי אינכם נמצאים לבד.
כאבי ברכיים לאנשים עם מוגבלויות
טיפול בדורבן בעקב
במרפאת כאב אלטרנטיבית אלטרנטיבה מתמחים בטיפול בכאבים בכלל ובפרט בבעיית דורבן העקב, אבל בראש ובראשונה אנחנו מטפלים...בכם, בכל מטופל ומטופלת שמגיעים אלינו! זו גם הסיבה שאנחנו לא יכולים להצביע על טיפול אחד ויחיד שיפתור לכם את הבעיה: אנו מודעים לכך שמידת הצלחתו של התהליך הטיפולי...
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ