h

התעלה הקרפלית

טיפול בגלי הלם - תסמונת התעלה הקרפלית
טיפול בגלי הלם - תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית (תסמונת מנהרת שורש כף היד) היא תסמונת שכיחה יחסית, הבאה לידי ביטוי בתחושות של עקצוץ, נימול וכאב באצבעות ובכף היד.
התסמונת שכיחה יותר בקרב נשים (חמישה אחוז בנשים לעומת שלושה אחוז בגברים) ושכיחותה עולה עם הגיל.
התעלה הקרפלית היא תעלה צרה (רוחב של 2.5 ס”מ) התחומה ברצועה חזקה ובעצמות שורש היד.
היא מכילה סך הכול תשעה גידים מכופפים האחראים על תנועת האצבעות ובנוסף עובר בה עצב התווך (העצב המדיאני), אחד מהעצבים המרכזיים של הגפה העליונה.
במאמר זה נפרט מהם הגורמים והתסמינים האפשריים לתסמונת התעלה הקרפלית ומדוע טיפול בגלי הלם מועיל התסמינים השונים הגורמים לכאב, נימול ועקצוץ.

מה הם הגורמים לתסמונת התעלה הקרפלית?

במקרים רבים התסמונת היא תוצאה של התעבות הגידים, הגורמת לכך שיפעילו לחץ על העצב. הלחץ המופעל על העצב בא לידי ביטוי בתסמינים המגדירים את התסמונת: בעיות תחושתיות, עקצוצים וכאבים.
בדרך כלל התסמונת מתפתחת כפציעת מאמץ חוזרנית ולכן היא שכיחה יותר בקרב אנשים המבצעים פעולות מאומצות המערבות את הידיים ובאנשים המבצעים תנועות חוזרות ונשנות כששורש כף היד שלהם נמצא בתנוחה שאינה אופטימלית.

לאור זאת קלדנים, חוטבי עצים העושים שימוש במסור חשמלי ומעבדי דגים ובשר, נמצאים בסיכון הגבוה ביותר ללקות בתסמונת. גורמים נוספים שיכולים להוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית כוללים שינויים אנטומיים בתעלה (נרכשים או מולדים), מחלת הסוכרת, הפרעות בזרימה התקינה של הדם לעצב (בעקבות דלקת לאחר שבר בשורש כף היד למשל) ועוד. למעשה כל מצב הגורם להקטנת קוטר התעלה או לנפיחות בפנים התעלה ויוצר לחץ על העצב, יוביל להתפתחות התסמונת.

התסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית

שלושת התסמינים המרכזיים הם: כאב, נימול ועקצוץ באגודל, באמה, באצבע המורה ובמחצית הקמיצה (בדרך כלל בתחילת התסמונת החולה ידווח על כאבים המתגברים בעיקר בלילה או מוקדם מאוד בבוקר). יחד עם זאת, במקרים לא מעטים התסמינים מופיעים בכל האצבעות. התסמונת יכולה לפגוע ביד אחת בלבד אך במקרים רבים במהלך הזמן התסמונת תפגע גם ביד השנייה. מעבר להסתמנות הקלאסית, יתכנו תסמינים נוספים כמו תחושת אי נוחות וכאב עמום באמה, בחלק העליון של הזרוע או בכף היד, תחושה של שריפה בכף היד, שינויים בגוון של עור כף היד ויובש בעור של כף היד, ירידה ברגישות למגע, ניוון וחולשה של שרירי האגודל וחולשה ניכרת באגודל כשמנסים לכופף את האצבע בזווית ישרה. בדרך כלל לתסמינים יש נטייה להחמיר לאחר השימוש בכף היד ולאחר ביצוע של תנועות חוזרות ונשנות במפרק כף היד. מצד שני תיתכן החמרה בתסמינים גם לאחר הימנעות ממושכת מתנועה.

במקרים החמורים ביותר החולים מדווחים על כאבים המתפשטים במעלה האמה, שיכולים להגיע עד למרפק וכמו כן התסמונת יכולה להקשות עם הזמן לאחוז בחפצים בשל חולשה של הידיים ואף להקשות על ביצוע פעולות שונות כמו רכיסת כפתורים או הקלדה.

מדוע טיפול באמצעות גלי הלם מומלץ?

הטיפול בגלי הלם הוא בין הטיפולים השמרניים היעילים ביותר במכלול הטיפולים המוצעים לסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית. הטיפול באמצעות גלי הלם מעודד את החלמת הדלקת, מעודד צמיחה של כלי דם חדשים ומזרז את תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף.
הטיפול מסייע לקיצור משך ההחלמה ולרוב ההקלה בתסמינים מורגשת כבר לאחר הטיפול הראשון. יש לציין כי הטיפול בגלי הלם הצליח לסייע במקרים רבים שבהם טיפולים שמרניים אחרים לא הביאו להקלה.

אחד היתרונות המרכזיים של הטיפול בגלי הלם בא לידי ביטוי בכך שמדובר בטיפול שכמעט לא גורם לתופעות לוואי. במקרים הנדירים שבהם מופיעות תופעות לוואי, מדובר בתופעות קלות בלבד כמו כאבים קלים או אדמומיות באזור הטיפול, החולפים מאליהם תוך זמן קצר.
אם אתן סובלים מתסמונת התעלה הקרפלית ומחפשים פתרון להפסקת הכאב, אנו במרפאת אלטרנטיבה מזמינים אתכם לנסות את הטיפול בגלי הלם שלנו על מנת להפחית משמעותית את הכאב.

 

כתבות נוספות
גלי הלם לכאבי גב
סובלים מכאבי גב? הטיפול בגלי הלם הצליח לסייע למטופלים שהתנסו במגוון רחב של שיטות טיפול ללא השפעה מרובה - על טיפול בגלי הלם במרפאות אלטרנטיבה
טיפול בגלי הלם לכתפיים
אתם לא צריכים יותר להסכים עם ההנחה שניתן לחיות עם כתף כואבת! אחד הטיפולים היעילים ביותר המוצעים לסובלים מבעיות כתפיים שונות הוא טיפול המבוסס על גלי הלם
הטכנולוגיה המתקדמת של גלי הלם
במהלך השנים התגלו עוד ועוד דרכים שבהן משפיע הטיפול בגלי הלם על רקמות פגועות וכיום השימוש במכשירי גלי הלם נפוץ מאי פעם: מיליוני מטופלים בכל רחבי העולם וגם כאן בישראל, זוכים להקלה בסבלם הודות למכשירי גלי ההלם המודרניים.
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ