h

גלי הלם לכתף קפואה

טיפול בכתף קפואה - גלי הלם
טיפול בכתף קפואה - גלי הלם

תסמונת הכתף הקפואה היא תסמונת הבאה לידי ביטוי בהגבלה פסיבית ואקטיבית של תנועת מפרק הזרוע, ללא גורם אנטומי ישיר ידוע. שכיחות התסמונת נעה בין 5-2 אחוז באוכלוסייה הבריאה ולעומת זאת באוכלוסיית חולי הסוכרת, שכיחותה גבוהה יותר ונעה בין 35-10 אחוז.

התסמונת לא כוללת מגוון רחב של מצבים שיכולים לגרום להגבלה בתנועה ולכאבים כמו דלקת מפרקים של הכתף, פריקות, שברים, קרע או דלקת של גיד השריר הרום-קוצי, תסמונת ההתנגשות תחת שיא הכתף, כאב קורן, דלקת גיד מסויד או דלקת של הגיד הארוך של השריר הדו-ראשי של הזרוע.

יש לציין כי אין בספרות הרפואית מינוח אחיד בהתייחסות לתסמונת. אי לכך, ישנם מקומות שבהם נהוג להתייחס לתסמונת הכתף הקפואה בשמות אחרים. בין היתר מדובר בדלקת קופסית, הידבקויות קופסית מפרק הכתף, כתף קשיחה, דלקת סובבת מפרק, קשיון כתף לאחר חבלה של הכתף ועוד.

מה הם גורמי הסיכון לתסמונת הכתף הקפואה?

 • חוסר תנועתיות – ככול הנראה להימנעות מהנעה של מפרק הכתף יש תפקיד מרכזי בהתפתחות התסמונת. למרות זאת, כמחצית מהחולים הפונים לרופא הראשוני עם תלונות על כאבים בכתף, לא מקבלים שום הנחיות לגבי הפעלת הכתף.
 • גיל – התסמונת בדרך כלל מופיעה בגילאים 70-40. בגברים הגיל הממוצע מעט גבוה מאשר בנשים ובקרב חולי סוכרת, פיזור הגילאים רחב יותר.
 • סוכרת – בקרב חולי סוכרת התסמונת שכיחה פי חמישה יותר מבאוכלוסיית הלא סוכרתיים. בסוכרתיים השכיחות גבוהה במיוחד בחולים המשתמשים באינסולין ובנוסף עד 42 אחוז מהם סובלים מתסמונת דו צדדית.
 • טראומה – ישנו קשר ברור בין חבלות בגפה העליונה או בכתף לבין התפתחות של קשיון כתף. יחד עם זאת, קשה להעריך את הקשר בין התסמונת לבין חבלות קלות. במקרה של ניתוח באזור הכתף, ניתן למנוע את התפתחות התסמונת על ידי התחלת טיפולי פיזיותרפיה ישר לאחר הניתוח.
 • מחלות תוך-חזיות – מחלות של בית החזה המלוות באשפוז ממושך קשורות בשכיחות גבוהה יחסית של תסמונת הכתף הקפואה. הכוונה היא למשל לאמפיזמה (נפחת), דלקת סמפונות כרונית, מחלת לב איבכמית ושחפת.
 • הפרעות בבלוטת התריס – ישנו קשר בין יתר תריסיות לתסמונת הכתף הקפואה. בדרך כלל טיפול אופטימלי בבעיה ההורמונלית, מוביל להיעלמות התסמינים בכתף.
 • פתולוגיות תוך-גולגוליות – חולים הסובלים מגידולים תוך מוחיים, דימומים תוך מוחיים ושיתוק חצי-גוף, נמצאים בסיכון גבוה לפתח את התסמונת. ככול הנראה הסיבה לכך נעוצה בירידה בתנועתיות של מפרק הכתף בחולים אלה.
 • קשחת חוליות צווארית – ניתן לראות שכיחות גבוהה יחסית של תסמונת הכתף הקפואה בקרב חולים הסובלים מדלקת חוליות מקשחת ממקור דיסקלי ודלקת חוליות מקשחת ממקור ניווני כאחד.

מה הם התסמינים של תסמונת הכתף הקפואה?

התמונה הטיפוסית של תסמונת הכתף הקפואה כוללת ארבעה שלבים מובחנים:

 • השלב הכואב – כאב מפושט תמידי במפרק הכתף (החולה מתקשה להגדיר את המיקום של הכאב), שלא הופיע לאחר אירוע מסוים. בשלב הזה החולה לא יכול להצביע על גורמים כאלו ואחרים שיכולים לגרום להחמרה או הקלה בחומרת הכאב אם כי לרוב הכאב נהיה חמור יותר כאשר החולה שוכב על הצד הפגוע. בשלב הראשון של התסמונת בדרך כל רמת החרדה תהיה הגבוהה ביותר. שלב זה נמשך בין חודש אחד לשלושה חודשים וההגבלה התפקודית לא ניכרת בבדיקה המבוצעת בהרדמה כללית.
 • שלב הקפיאה – בשלב השני של התסמונת, מופיעה הגבלה אורגנית בתנועתיות של הכתף, שהולכת ומחמירה בהדרגתיות. בשלב הזה חולה ידווח על כאבים הולכים וגוברים ועל קושי הולך וגובר בביצוע של תנועות יומיומיות כמו לבוש, היגיינה אישית ורחצה. כמו כן בניגוד לשלב הראשון, בשלב השני המוגבלות בתנועת המפרק בזמן הרדמה כללית, תהיה זהה למוגבלות הנצפית ללא הרדמה. שלב זה נמשך בין שלושה לתשעה חודשים.
 • שלב הקיפאון – בשלב הזה החולה ידווח על כאב עמום עם הופעה של כאבים חדים בזמן הפעלה של המפרק בסוף טווח התנועה. השלב השלישי נמשך בין תשעה ל-15 חודשים.
 • שלב ההפשרה – בשלב הסופי של התסמונת, החולה מדווח על חזרה הדרגתית לטווחי תנועה תקינים ועל הקלה ניכרת באי הנוחות ובכאבים. אורכו של שלב זה משתנה בין החולים ויכול להימשך בין ארבעה שבועות במקרים הקלים לתשעה חודשים במקרים בקשים ביותר.

טיפול בתסמונת הכתף הקפואה באמצעות גלי הלם

ברוב המקרים הטיפול בסובלים מתסמונת הכתף הקפואה הוא טיפול שמרני, המבוסס על טיפולי פיזיותרפיה. בין הטיפולים חשוב במיוחד להזכיר את הטיפול באמצעות גלי הלם, המוביל לשיפור ניכר כבר לאחר הטיפול הראשון. הטיפול גורם לפירוק מלא של ההסתיידויות שעלולות ללחוץ על עצבים וכלי דם במפרקים הבעייתיים ומקל באופן משמעותי על הכאבים ומסייע למטופל לחזור לטווחי תנועה מלאים תוך זמן קצר יחסית. הטיפול מפחית את התהליך הדלקתי, מחדש את הרקמה הפגועה ומעודד את הגוף לרפא את עצמו על ידי הגברת הפעילות של התאים האחראים על ריפוי של רקמות חיבור.

אחד היתרונות המרכזיים של טיפול בתסמונת הכתף הקפואה באמצעות גלי הלם, בא לידי ביטוי בכך שהשיטה כמעט ולא גורמת לתופעות לוואי: תופעות הלוואי הידועות נחשבות לנדירות ומעבר לכך, מדובר בתופעות קלות יחסית כמו אדמומיות, עקצוצים או כאבים קלים החולפים מאליהם תוך זמן קצר. זאת כמובן בניגוד לטיפולים אחרים המוצעים לחולים, כמו הזרקת סטרואידים, הרחבה ארתרוגרפית או ניתוח.

כמו כן, טיפול בגלי הלם נחשב לטיפול דוחה ניתוח ואוקטופדים רבים ממליצים עליו כטיפול מונע ניתוח (כך גם בביטוחים).   אם אתם סובלים מתסמונת הכתף הקפואה, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו למרפאת אלטרנטיבה לבצע טיפולים בגלי הלם דרך הטופס או דרך הטלפון 072-3902476. כך תוכלו  לחסוך מעצמכם תקופת החלמה ממושכת, מוגבלות, אי נוחות וכאבים מיותרים.

טיפולים לבעיות
כתבות נוספות
גלי הלם לכאבי גב
סובלים מכאבי גב? הטיפול בגלי הלם הצליח לסייע למטופלים שהתנסו במגוון רחב של שיטות טיפול ללא השפעה מרובה - על טיפול בגלי הלם במרפאות אלטרנטיבה
טיפול בגלי הלם לכתפיים
אתם לא צריכים יותר להסכים עם ההנחה שניתן לחיות עם כתף כואבת! אחד הטיפולים היעילים ביותר המוצעים לסובלים מבעיות כתפיים שונות הוא טיפול המבוסס על גלי הלם
הטכנולוגיה המתקדמת של גלי הלם
במהלך השנים התגלו עוד ועוד דרכים שבהן משפיע הטיפול בגלי הלם על רקמות פגועות וכיום השימוש במכשירי גלי הלם נפוץ מאי פעם: מיליוני מטופלים בכל רחבי העולם וגם כאן בישראל, זוכים להקלה בסבלם הודות למכשירי גלי ההלם המודרניים.
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ