h

טיפול בדורבן בעקב

טיפול בדורבן בגלי הלם

כאבים חזקים בעקב, על הדריכה הראשונה בבוקר, שמחמירים בעמידה ממושכת, שלא נדבר על העלייה הכואבת במדרגות – נשמע לכם מוכר?

אם כן, ייתכן מאוד שגם אתם סובלים מדורבן בעקב, ויכול להיות שגם קיבלתם מהרופא המלצות למנוחה ולנעילת נעליים רכות. חשוב שתדעו שיש באפשרותכם לעשות הרבה יותר מאשר סתם לנוח כדי להשתחרר מהכאבים המציקים! מהם הטיפולים היעילים ביותר לדורבן בעקב שיסייעו לכם להשתחרר מהכאבים אחת ולתמיד, וכיצד לבחור את טכניקות הטיפול המתאימות ביותר עבורכם? – כל התשובות במאמר הבא.

הטיפול הטבעי בדורבן בעקב

במרפאת כאב אלטרנטיבה מתמחים בטיפול בכאבים בכלל ובפרט בבעיית דורבן העקב, אבל בראש ובראשונה אנחנו מטפלים…בכם, בכל מטופל ומטופלת שמגיעים אלינו! זו גם הסיבה שאנחנו לא יכולים להצביע על טיפול אחד ויחיד שיפתור לכם את הבעיה: אנו מודעים לכך שמידת הצלחתו של התהליך הטיפולי תלויה בהתאמה הנכונה של מספר טכניקות טיפוליות בהתאם לאבחנה האישית . לפיכך, כל טיפול אצלנו יתחיל תמיד משיחת היכרות ראשונית אישית ומעמיקה, שכוללת תשאול יסודי ואבחנה אינדיווידואלית. המטפל יאבחן אתכם לא רק על ידי שאלות ובחינת ההיסטוריה והמסמכים הרפואיים שלכם, אלא גם באמצעות התבוננות על מרכז הכובד ועל מערכת היציבה, שני גורמים שמשפיעים באופן משמעותי על בעיות בכף הרגל. כך למשל, אם העמידה שלכם אינה סימטרית, והיא גורמת לעומס רב על מרכז הכובד של אחת מהרגליים, הטיפול היעיל יהיה שילוב של גלי הלם יחד עם שיטת הרכבות האנטומיות ופיזיותרפיה על מנת לאזן את היציבה ואת הדריכה. 
לקריאת המלצה של עופרה ברזילי על טיפול בדורבן>>>

ההיגיון העומד מאחורי בחירת הטיפולים הנכונים לכל מטופלת ומטופל

מטבע הדברים, לכל טיפול, גם היעיל ביותר, ישנם יתרונות וחסרונות, ולכן התוצאה המיטבית תתקבל בעקבות שילובן של מספר שיטות טיפוליות שונות, שמשלימות זו את זו. בנוסף, למרות שבעית הדורבן בעקב מהווה אבחנה רפואית אחת, ישנם גורמים רבים שעשויים לעמוד מאחוריה. בין הגורמים המרכזיים שעומדים מאחורי כאבים ודורבן בעקב ניתן למנות עומס יתר על הרצועה החיתולית-הכפית בעקב, דלקת ברצועה זו וברקמות נוספות באזור, וגדילה של בליטה זיזית מעצם העקב.

תהליכים אלו יכולים להתרחש בעקבות מצבים של עודף משקל, עמידה ממושכת, תרגול גופני אינטנסיבי הכולל ריצה וקפיצות, מבנה מולד של כף רגל שטוחה או קשת גבוהה מידיי בכף הרגל או אפילו בעקבות נעילת נעליים בלתי מתאימות. שינוי הרגלי היציבה והדריכה, התאמה של עוצמתה ואופייה של הפעילות הגופנית ואיזון המשקל הנם תהליכים שכורכים בתוכם היבטים עמוקים יותר אשר נמצאים בשורשן של בעיות בתנוחת הגוף ובמשקלו. יציבה ודריכה לא נכונות נובעות פעמים רבות ממבנה כף הרגל המולד, אך במקרים אחרים יכולות דווקא להיגרם מהבדלים בין אורכי הרגליים או כתוצאה מחוסר איזון באגן.   בהתאם לגורמים הספציפיים ולשורש הבעיה, שמאובחנים כבר במפגש הראשון במרפאה, לצד התחשבות בהעדפות האישיות של מקבל הטיפול – ייבחרו הטיפולים הנכונים ביותר עבורו או עבורה.   המשיכו לקרוא ותוכלו לגלות מהם הטיפולים היעילים ביותר לכאבים ולדורבן בעקב, ואלו יתרונות וחסרונות מאפיינים כל אחד מהם.

הטיפול בדורבן בעקב באמצעות גלי הלם

גלי הלם הינם שיטת טיפול פורצת הדרך, שהתפתחה על בסיס טכניקת גלי ההדף, אשר נמצאת בשימוש לריסוק אבנים בכליות מאז שנות השמונים בבתי החולים ובמוסדות הרפואיים. גלי ההלם הותאמו לטיפול בבעיות אורתופדיות ומצויים בשימוש רחב כבר משנות התשעים, נמצאו כיעילים במיוחד לבעיית הכאבים והדורבן בעקב, ולכן מהווים חלק מרכזי בתמהיל הטיפולים המומלץ במרפאה לבעיה זו. מדובר בגלים אקוסטיים בעלי כושר חדירות של 35 מ”מ מתחת לפני העור, אשר משפיעים ביעילות יוצאת מן הכלל על הסתיידויות הרקמות והרצועות בכף הרגל, אשר מהוות גורם מרכזי בהיווצרותם של הכאבים והדלקת באזור.  

גלי ההלם מופקים ומכוונים באופן מדויק לאזור הכאב, באמצעות מכשיר מתקדם שאושר לשימוש על ידי רשויות השוק האירופאי המשותף, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, ומשרד הבריאות, ונחשב לאחת מהטכניקות האפקטיביות ביותר בתחומי האורתופדיה והראומטולוגיה. ריפוי הדלקת והעלמת הכאבים עשויים להופיע, במרבית המקרים, לאחר סדרה בת 7-11 טיפולים, בהתאם לחומרת הבעיה ולאבחנה האישית.

חשוב להבין, שגלי ההלם אפקטיביים ביותר לטיפול בדלקות ובהסתיידות של רצועת החיתולית הכפית ושל רקמות נוספות באזור כפות הרגליים והעקבים, אך לא יכולים לפתור בעיות במרכז הכובד באגן או הבדלים באורכים בין הרגליים, שלעתים מחירים את הבעיה. במקרה שהכאבים והדלקתיות בעקב נובעים או מוחמרים מגורמים אלו, ישולבו טיפולים נוספים לריפוי הבעיה משורשה, כמו טריגר פוינטס, טיפולי פיזיותרפיה ודיקור.

הטיפול בדורבן בעקב באמצעות דיקור


דיקור סיני בשיטת ד"ר טאן

הטיפול באמצעות דיקור סיני ויפני, כחלק מהגישה הכוללת של רפואה סינית ויפנית מסורתית על פיתוחיהן המודרניים, נחקר לעומק במחקרים רפואיים מבוקרים ונמצא בשימוש רווח במגוון בעיות רפואיות, לרבות דורבן וכאבים בעקב.

מטופלים רבים כבר השאירו את כאבי הדורבן מאחוריהם בזכות האפקטיביות הרבה של הטיפול בדיקור, אשר מתבסס על החדרתן של מחטי דיקור דקיקות, גמישות ועדינות לנקודות השפעה מרכזיות על גבי מסלולי זרימת האנרגיה (המרידיאנים).

טיפול זה יעיל ביותר בכל הנוגע להפסקת תהליכים דלקתיים באזור העקב וברצועת החיתולית הכפית, כמו גם לשיכוך הכאבים במקום ושיפור זרימת הדם והאנרגיה.

עוד משפיע הדיקור על הגוף בכללותו, ומחזק את מערכת החיסון, מה שחשוב במיוחד למניעת תגובות דלקתיות עצמוניות של הגוף, ולהגברת רמת החיוניות הכוללת.

ראוי לציין שכאבים וחולשה בכפות הרגליים עשויים לנבוע לפי הרפואה הסינית, בין היתר, ממצב של חולשה בכליות, ולכן החיזוק הכולל של הגוף באמצעות דיקור חשוב לא רק לטיפול האפקטיבי בבעיה אלא גם למניעת הישנותה בעתיד.

יחד עם זאת, הדיקור כשלעצמו לא יכול לפורר הסתיידויות והידבקויות של גידים, רצועות ורקמות נוספות באזור כף הרגל והעקב. לכן, במקרים הבעיה כרונית וכבר גרמה להסתיידויות והידבקויות של רקמות בכף הרגל, ניתן לשלב לצד הטיפול בדיקור גם טיפולים נוספים, לדוגמא באמצעות גלי הלם.

הטיפול בדורבן בעקב באמצעות טריגר פוינטס

הטיפול בטריגר פוינטס, אזורי כיווץ של סיבי שריר ורקמות חיבור, היוצרים ומקרינים כאב, נחשב לפריצת דרך רפואית כבר משנת 1942, אז התגלה על ידי הרופאה האמריקאית הנודעת  ד”ר ג’נט טראוול, ונמצא יעיל מאוד גם לטיפול בכאבים בעקב ובעיית הדורבן. הלחיצה הידנית על נקודות הטריגר עצמן, אותן מאתר המטפל המיומן באמצעות מישוש, ובנקודות השפעה נוספות המרוחקות מאזור הכאב, מאפשרות להגיע להפחתה דרסטית בכאבים, עד לריפוי וחזרה לתפקוד תקין ומלא. זאת, כתוצאה משחרור של רצועת החיתולית הכפית, רצועות גידים ושרירים נוספים באזור כף הרגל והעקב, ובאזורים נוספים כמו הברכיים והגב התחתון, אשר יוצרים ומקרינים את הכאבים.

ראוי לציין, שהטיפול בטריגר פוינטס אפקטיבי בעיקר במצבים בהם הכאבים נובעים מהרקמות הרכות, כלומר השרירים, הרצועות והגידים בעקב. לעומת זאת, במצבים בהם מקור הבעיה הוא במפרקים ובעצמות כף הרגל עצמן, כמו במקרים בהם קיימת בליטה גרמית שצומחת מהעצם בעקב – חשוב לשלב את הטיפול בטריגר פוינטס עם טיפולים נוספים. אין טיפול שיוכל לבטל את קיומה של הבליטה הגרמית בעצם העקב, אבל במרבית המקרים של הדורבן מדובר בכלל בדלקת שאינה מלווה בשינויים ברמת העצם. זאת ועוד: גם כאשר קיימת בליטה של העצם בעקב, ניתן להקל משמעותית על הכאבים תוך שילוב עם דיקור סיני וטיפול בגלי הלם, בתמהיל הטיפולים הנכון שמותאם לכל מטופל ומטופלת על פי האבחנה האישית.

הטיפול בדורבן בעקב באמצעות פולסים אלקטרומגנטיים


הטיפול בפולסים אלקטרומגנטיים, נחשב לאחד היעילים ביותר בתחום רפואת הכאב והבעיות הראומטיות בתקופתנו, כפי שמשתקף מהאישור לו זכה מטעם מנהל המזון והתרופות האמריקאי,  ה- FDA, על בסיס הצטברותן של הוכחות מדעיות אמפיריות לבטיחותו ויעילותו בשיכוך כאבים כרוניים.

טיפול זה אפקטיבי מאוד גם בכל הנוגע לכאבים בעקב ובעיית הדורבן, כשהפגת הכאבים מושגת באמצעות איזון המטענים המגנטיים והשדות החשמליים, הודות למיכשור מתקדם המופעל בידיו האמונות של מטפל מנוסה.

התוצאה – קידום תהליכי פינוי תוצרי לוואי של דלקת ועצירת התהליך הדלקתי בעצם העקב. עוד תורם הטיפול בפולסים האלקטרומגנטיים להתחדשות התאים הבריאים ברקמות כף הרגל והעקב – ובכך מאיץ את תהליך ההחלמה. אולם חשוב להבין שישנם גורמים נוספים המשפיעים על הכאבים בעקב, שחלק מהם לא ניתנים לטיפול באמצעות הפולסים האלקטרומגנטיים, כמו חוסר איזון באגן, שגורם ליציבה לקויה ובעקבותיה להישענות ועומס יתר דווקא על כף רגל אחת, וכן כיווצים כרוניים בסיבי השריר וברקמות החיבור שנוצרים במקרה והבעיה קיימת מזה זמן רב. במקרים אלו, ישולב הטיפול בפולסים אלקטרומגנטיים עם טיפולים נוספים, כמו דיקור סיני וטיפול בטריגר פוינטס – כדי לתקוף את הבעיה מכמה מוקדים, להבטיח תהליך ריפוי מיטבי ולמנוע את הישנותה בעתיד.

הטיפול בכאבים בדורבן בעקב באמצעות מדרסים אורתופדיים

מדרסים אורתופדיים המותאמים אישית למבנה כף הרגל הם חלק חשוב ומרכזי בטיפול בכאבים בעקב ובבעיית הדורבן.
מדרסים לטיפול בדורבן

חשוב להיות מודעים לכך שבעיית הדורבן והדלקת בעצם העקב מתחילה במקרים רבים בהרגלי היציבה מזיקים, לא פעם כתוצאה מליקויים מולדים במבנה כפות הרגליים.

מצבים מולדים כמו קשת שטוחה או גבוהה מידיי בכף הרגל, יוצרים עומס רב על הרצועה החיתולית-כפית, משנים את היציבה כולה, ויוצרים מעגל קסמים שהולך ומחמיר את הכאבים בעקב. לכן, חשוב לשלב מדרסים רפואיים בהתאמה אישית עבור כל מי שסובל מכאבים ודלקות בעקב.

עם זאת, מובן שהמדרסים עצמם לא יכולים לפורר הסתיידויות של רקמות בכף הרגל, לרפא דלקות כרוניות בעקב או לשחרר כיווצים בסיבי השריר ורקמת החיבור. לכן, לצד המדרסים התומכים בדריכה נכונה, אגן מאוזן ויציבה תקינה, חשוב לשלב טיפולים נוספים כמו דיקור סיני ויפני, גלי הלם, אולטרה-סאונד ופיזיותרפיה, כדי להבטיח פתרון מלא ולוודא שהבעיה לא תחזור על עצמה בעתיד.

לסיכום – אינכם חייבים להמשיך ולסבול מכאבים מעיקים בעקב, ולהמתין בחוסר אונים להקלה. בקליניקת אלטרנטיבה עומדות לרשותכם שיטות טיפול טבעיות בעלות אפקטיביות מוכחות, אשר יותאמו לכם אישית על בסיס אבחנה מעמיקה, על ידי מטפל מיומן ומנוסה.
התקשרו עכשיו ותאמו מועד לפגישת אבחון ללא תשלום, שתהווה את הצעד המשמעותי שלכם לדריכה, צעדים וחיים נטולי כאב.

בעיות מטופלות
טיפולים לבעיות
כתבות נוספות
הסיבות העיקריות לכאבים ברגליים
כאבי ברכיים לאנשים עם מוגבלויות
מחקרים על גלי הלם
גלי ההלם ורבים מהמכשירים המפיקים אותם זכו להכרה מטעם רשויות השוק האירופאי המשותף, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, ומשרד הבריאות, ונחשבים לאחת מהטכניקות האפקטיביות ביותר בתחומי האורתופדיה והראומטולוגיה. לפניכם מקבץ מחקרים מדעיים מבוקרים שהתבצעו על ידי מיטב המוסדות הרפואיים והאקדמיים ברחבי העולם, ומשקפים את האפקטיביות...
סובל מכאב או בעיה בריאותית?
פנה אלינו לייעוץ חינם במרפאת חולון, נס ציונה ורעננה
מעוניין בייעוץ